pytanie zadane 25 stycznia 2018 w Gry przez użytkownika

domowe puzzle

2 odpowiedzi

odpowiedź 25 stycznia 2018 przez użytkownika

Jeśli nie macie w domu puzzli lub jeśli chcecie mieć puzzle inne niż te ze sklepu, zróbcie je sami. To bardzo proste. Możecie również takim sposobem zrobić puzzle dla dzieci, a one mogą Wam w tym pomagać.

Do wykonania puzzli potrzebować będziecie:

- obrazka, ilustracji (takiej z jakiej chcecie mieć puzzle),

- nożyczek,

- kleju (dość mocnego),

- sztywnego papieru (może być sztywna okładka z gazety lub jakiejś książki),

- ołówek,

- linijka. 

Do dzieła! Na początku należy posmarować dość dużą warstwą kleju okładkę z książki i na nią przyłożyć obrazek, z którego chcemy mieć puzzle. Pamiętajmy oczywiście, by nie przyłożyć obrazka odwrotnie!!! Należy odczekać kilka chwil, by klej dobrze się wysuszył, dociskając obrazek do tekturki. Ja zostawiłam swoje dzieło na całą noc, a dodatkowo przycisnęłam je stertą książek. 

Następnego dnia zabieramy się do pracy. Mając przed sobą obrazek swoich wybranych, dobrze sklejonych puzzli, odwracamy je drugą stronę (obrazkiem do dołu).  Za pomocą linijki i ołówka wymierzamy dokładnie centymetry i rysujemy równe kwadraty. W moim przypadku 3 cm x 3 cm. Następnie w każdej kratce należy dorysować tzw. cyple, czyli coś na kształt półokręgu, kwadratu lub trójkąta. Owe cyple mają wchodzić w poszczególne puzzle, tak by pasowały do siebie, by można je było złożyć w jedną całość. Jeżeli robimy puzzle dla małych dzieci, to możemy gotowe już puzzle poprzecinać na różne, duże kształty. 

Jeśli mamy już to wszystko narysowane, przystępujemy do rozcinania puzzli, po wcześniej narysowanych liniach. Ważne, jeżeli tak jak ja, macie obrazki po obu stronach puzzli to warto na jednej stronie, na każdym puzzlu zrobić jakiś znaczek np. mazakiem. Będzie on oznaczał to, że po jego stronie nie układamy obrazka. Gotowe puzzle pozostaje nam tylko ułożyć.  

cięcie puzzli

szablon puzzli

zaznaczanie puzzli

puzzle diy

dwustronne puzzle

odpowiedź 1 kwietnia 2020 przez użytkownika
edycja 4 kwietnia 2020 przez użytkownika

Puzzle można zrobić nieco prościej, przynajmniej jeśli chodzi o wycinanie ich na typowy kształt puzzli. Wystarczy pobrać szablon z dowolnej strony internetowej, a następnie otworzyć go w programie 'LibreOffice Draw'. uzyskamy wówczas coś takiego:

libre office draw

Po otworzeniu w programie uzyskamy taki obraz:

szablon puzzli w libreoffice draw

Następnie możemy ustawić sobie orientację kartki (pionowa lub pozioma) jeśli chcemy. Po tym prawym przyciskiem naciskamy na białym polu kartki i wybieramy polecenie 'Strona', a następnie 'Ustaw obraz tła...'. Wówczas otworzy nam się okno, w którym wybieramy miejsce w jakim jest zdjęcie lub obrazek, z którego chcemy zrobić puzzle. Obrazek należy dopasować, rozciągnąć go, zwiększyć lub zmniejszyć, by dostosować pod puzzle. Końcowy efekt powinien wyglądać tak:

puzzle szablon draw

Następnie wystarczy obrazek wydrukować, podkleić go na twardym papierze i po wyschnięciu kleju pociąć po śladach za pomocą nożyka do cięcia papieru. Całość chowamy w kartonik, na którym możemy nakleić jeszcze jeden taki obrazek jak puzzle, by wiedzieć jak układać układankę. 

puzzle szablon chomikl

...