pytanie zadane 24 stycznia 2018 w Gry przez użytkownika
otagowane ponownie 29 lutego 2020 przez użytkownika

gra planszowa finansjera

1 odpowiedź

odpowiedź 24 stycznia 2018 przez użytkownika
edycja 7 sierpnia 2023 przez użytkownika

Grając któryś z kolei raz w ta grę, spostrzegłam, że jej akcja toczy się nieco wolniej, niż akcja w grze Eurobiznes. Wszystko jest jakby droższe, ale cóż się dziwić gdy płaci się w Euro.  

W kolejnych postach postaram się opisać również inne gry. Myślę, że każdy znajdzie idealną dla siebie grę czy to planszową czy nie. Oczywiście wiele z nich znajduje się również w internecie, tylko czy nie lepiej i przyjemniej gra się z "żywą" osobą, "dotykalnymi" elementami? Zastanówcie się, a ja spróbuję jak najbardziej dokładnie opisać dzisiejszą grę.

Gra planszowa Finansjera może niektórym przypominać, nie tylko Eurobiznes, ale również Monopoly. Wyprodukowana została przez polską firmę Terga. Owa firma w swojej ofercie posiada również inne gry planszowe i zabawki. Gra ta rozwija wyobraźnię, spostrzegawczość, zmysł handlowy oraz dalekowzroczność w interesach. 

Z czego składa się gra?

Akcesoriami jakie wchodzą w skład gry są:

- kwadratowa plansza,

- 6 pionków,

- kostka,

- 30 domów,

- 10 hoteli,

- karty Notowania Giełdowe (6 sztuk),

- karty Akt Własności (30 sztuk),

- karty Niespodzianka (24 sztuki),

- banknoty do gry (210 sztuk). 

pionki i domki w finansjerze

karty w finansjerze

Z jakich pól składa się plansza i co one oznaczają?

Podobnie jak w przypadku gry Eurobiznes na planszy znajdują się pola zarówno w jej wnętrzu, jak i na zewnątrz. Wewnątrz znajdziemy niebieskie pole z napisem Niespodzianka, na które kładziemy odpowiednie karty z takim samym napisem. Wewnątrz planszy znajduje się również czerwone pole Notowania giełdowe, na którym umieszczamy sześć kart Notowania giełdowe. Na zewnątrz planszy znajdują się następujące pola:

Pole Start, od którego zaczyna się gra i dodatkowo za przekroczenie owego pola otrzymuje się 200 Euro.

Pola z nazwami państw i ich flagami, są to kolejno:

GRECJA z miastami: Saloniki i Ateny,

FRANCJA z miastami: Marsylia, Lyon i Paryż,

AUSTRIA z miastami: Graz i Wiedeń,

WŁOCHY z miastami: Mediolan, Neapol i Rzym,

BELGIA z miastami: Brugia i Bruksela,

NIEMCY z miastami: Kolonia, Hamburg i Berlin,

HOLANDIA z miastami: Rotterdam i Amsterdam,

PORTUGALIA z miastami: Braga, Porto i Lizbona,

HISZPANIA z miastami: Barcelona i Madryt.

Pola niebieskie z napisem Niespodzianka, oznaczają, że gracz stojący na tym polu bierze jedną z kart leżących na polu Niespodzianka wewnątrz planszy. Niespodzianki te mogą być miłe lub niemiłe. Należy wykonać odpowiednie polecenie znajdujące się na takiej karcie.

Pola: zielone z rysunkami: samochodu, samolotu, telefonu komórkowego, budki telefonicznej i kropli wody; czerwone z rysunkiem budynku elektrowni; niebieskie z rysunkiem wózka na zakupy - oznaczają możliwość zakupu jednej z nieruchomości. Gracz może zakupić również więcej niż jedną nieruchomość.

Pola żółte i jedno czerwone oznaczają podatki, które gracz musi uiścić do banku. 

Pola Weekend, oznaczają, że gracz stojący na tym polu czeka jedną kolejkę rzutów.

Pole Loteria, oznacza, że gracz stojący na tym polu rzuca kostką i zdobywa wygraną za odpowiednią ilość wyrzuconych oczek.

Pole Parking Płatny, oznacza że gracz musi zapłacić za postój.

Pole Urlop, oznacza że gracz stojący w tym miejscu czeka dwie kolejki rzutów.

Pole Giełda, oznacza, że gracz stojący na nim może zagrać na giełdzie. W tym celu rzuca kostka i przesuwa się po czerwonych polach o tyle oczek ile wypadło na kostce. Następnie wybiera kartę z odpowiednim numerem (kostka). Na karcie ma on rozpisane wszystkie nieruchomości oraz ich wartość w procentach. Może je kupić lub sprzedać za cenę wyższą, niższą bądź taką samą.

plansza do finansjery

Ile osób może brać udział w grze? 

W grze Finansjera może wziąć udział od dwóch do sześciu graczy. Podobnie ja w Eurobiznesie, jeden z graczy przyjmuje rolę bankiera, będąc jednocześnie graczem i bankierem. Oczywiście bankier trzyma oddzielnie swoją gotówkę i oddzielnie gotówkę banku. Zadaniem bankiera jest jest wypłacenie graczom odpowiedniej sumy przed rozpoczęciem gry, a także wydaje Akty Własności, które będą zakupowane przez graczy. 

Jaką sumę powinni otrzymać gracze przed rozpoczęciem gry? 

Każdy z graczy musi otrzymać taką samą ilość banknotów, gdzie suma ich wynosi 3000 $. W instrukcji nie jest dokładnie opisane jakie banknoty i w jakiej ilości musi otrzymać każdy z graczy. Ważne, by każdy otrzymał taką samą sumę. 

pieniądze w finansjerze

Jak zacząć grę i jakie są jej reguły?

Każdy z graczy wybiera sobie jeden pionek w dowolnym kolorze i ustawia go na polu Start. Gracze kolejno rzucają kostką. Zaczyna ten gracz, który wyrzuci jak największą liczbę oczek. Rzuca on kostką i przesuwa się o odpowiednią ilość oczek na planszy. Gdy ustanie na jedno z pól może je kupić. Jeśli natomiast nie chce go kupować bankier ogłasza licytację. wygrywa ją osoba, która zapłaci więcej za dane pole. Karty Akt Własności należy mieć położone przed sobą. Gdy kolejny gracz ustanie na wykupione już pole ponosi opłatę, zgodnie z kwotą zamieszczoną na Akcie. 

Gdy wszystkie Akty Własności są już wykupione od banku, można przystąpić do zakupu domów i hoteli. Lecz zakupić dom może tylko gracz, który posiada wykupione wszystkie miasta w całym jednym państwie. Jeśli tak nie jest można z innymi graczami się targować, by zdobyć potrzebne karty Własności. Gracz może zakupić dom przed swoim rzutem, ale tylko maksymalnie trzy domy w jednym okrążeniu. Ustawia wtedy jeden dom w jednym mieście, nie inaczej. Można również kupować dom, dopiero wtedy, gdy się ustanie pionkiem na odpowiednie pole (oczywiście trzeba posiadać całe państwo). Wtedy gra trwa dłużej.

Gdy w danym mieście stoją już po cztery domy, to przed kolejnym rzutem można je wymienić na hotel, dopłacając odpowiednią sumę, która jest widoczna na Akcie. Można również kupić hotel dopiero wtedy, gdy ustanie się na danym mieście z czterema domami.

rozgrywka jak  grać w finansjerę

Podczas gry, czasem zdarza się, że gracze nie mają pieniędzy na zakup lub opłatę danej nieruchomości. Wtedy mogą oni odwrócić swoje Akty Własności (będą pod zastawem), za które otrzymają pieniądze, ale nie będą zarabiały. Takim graczom bank może również udzielić pożyczki w ustalonej przez graczy kwocie, którą potem należy spłacić. 

Gra Finansjera toczy się do czasu, gdy na planszy zostanie tylko jeden grający, który wygrywa lub kończy się z ustalonym limitem czasu np. po 3 godzinach gry. Wtedy gracze podliczają swoje majątki i wygrywa gracz z największym majątkiem. Do zliczania majątku liczą się banknoty, Akty Własności oraz zakupione domy i hotele.  

komentarz 24 stycznia 2018 przez użytkownika Gość
edycja 4 marca 2019 przez użytkownika

Czytają opis, to bardzo ciekawa gra. A na pewno ciekawa alternatywa dla Eurobiznesu, który szczerze mówiąc już mi się trochę znudził. Trochę więcej się w niej dzieje, no i gra się wolniej przez co i dłużej, chociażby ze względu na jedną kostkę, a nie dwie jak w przypadku Eurobiznesu.

komentarz 24 stycznia 2018 przez użytkownika Gość
Ta gra jest super! Gramy w nią z koleżanką już od 13-15 lat, chociaż teraz mamy po 24 lata, kiedy się spotykamy nadal w nią grywamy. Jest dużo ciekawsza od Eurobiznesu, głównie za sprawą giełdy na której można jak to mówimy "robić interesy"
komentarz 17 listopada 2020 przez użytkownika Gość
wygląda ciekawie, ale chyba ciężko tą gre gdziekolwiek dostać
...