pytanie zadane 24 stycznia 2018 w Fauna i flora przez użytkownika

żel do kwiatów odcienie fioletu

1 odpowiedź

odpowiedź 24 stycznia 2018 przez użytkownika

Coraz częściej spotykany w sklepach i kwiaciarniach. Urzeka nas przede wszystkim swoimi barwnymi kolorami. Żel do kwiatów, bo o nim mowa, to drobniuteńkie kolorowe kuleczki, które pęcznieją pod wpływem wody. Dzięki barwom stanowią ozdobę samą w sobie.

żelowe kuleczki do wazonu

W moim domu gotowy żel umieściłam w wazonie. Służy on jako dekoracja pomieszczenia, ale od czasu do czasu wkładam do niego także cięte kwiaty. Stoją one w nim tak długo, jak w zwykłej wodzie, ale za to wyglądają efektywniej. Tak wygląda żel do kwiatów w stanie "surowym". Można go kupić w każdej kwiaciarni, ale także w innych sklepach z urządzeniami gospodarstwa domowego. Ceny są różne, ja za swój zapłaciłam około 5 złotych. W opakowaniu znajduje się mniej więcej 50 kuleczek. 

woreczki z kuleczkami żelowymi na wodęPrzesypujemy wybrany kolor kulek (oczywiście można wsypać wszystkie kolory, ale ja nie lubię ich łączyć, gdy są małe) do kieliszka lub szklanki. Najlepiej jest używać naczynia przezroczystego, ponieważ można obserwować jak rosną. Do kulek wlewamy wodę z kranu. Ważne, aby wody nie było zbyt dużo, mniej więcej do 1/3 wysokości kieliszka (jak na zdjęciu). I czekamy... 

żelowe kuleczki zanurzone w wodzieżelowe kulki nasączone wodą

Po kilkunastu minutach kuleczki nabierają wody i robią się coraz większe. Oczywiście rosną tylko do pewnego momentu. Gdy nalejemy im zbyt dużo wody wchłonął tylko tyle ile jej potrzebują, a nadmiar zostanie. Gdy już urosną wystarczająco, można je przełożyć do wazonu, butelki, słoiczka itp. Kolory można łączyć dowolnie, np. ja połączyłam gotowe już kulki dając na spód kolor fioletowy, następnie zielony, a na koniec różowy. Gotowy żel można podlewać co 2 - 3 dni niewielką ilością wody, po to by kulki były duże. Jeśli natomiast znudzi nam się już taka dekoracja to po prostu jej nie podlewamy. Wtedy kulki wrócą do swojego pierwotnego kształtu i znów będą malutkie. Ważne jest to, że żel do kwiatów może być używany wiele razy.

...