seohost
pytanie zadane 19 stycznia 2018 w Dom i ogród przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 19 stycznia 2018 przez użytkownika

Famuła czy też bardziej poprawnie famuły to domki mieszkalne, domki familijne, domy fabryczne charakterystyczne dla miasta Łodzi. W famułach mieszkali robotnicy zatrudniani w łódzkich fabrykach, a budową domków zajmowali się łódzcy fabrykanci, głównie Karol Scheibler, Izrael Poznański i Ludwik Grohman. W Łodzi najwięcej tego typu domków można spotkać w dzielnicy Księży Młyn

muzeum fabryki w lodzi

Obecnie w famułach mieszkają dalsze pokolenia łódzkich robotników oraz inni mieszkańcy Łodzi. Domki te charakteryzują się zazwyczaj ceglaną budową, posiadającą dwa lub trzy piętra, klatkami schodowymi oraz wspólnymi łazienkami na korytarzach. Powierzchnia mieszkalna famuły dla jednej rodziny to pierwotnie około 35 m2 (pokój, kuchnia, spiżarnia). 

Księży Młyn w Łodzi


Podobnym budynkiem jest familok, czyli blok rodzinny. Takie budynki stawiano na przełomie XIX i XX wieku w wielu przemysłowych miastach, gdzie działały wielkie zakłady przemysłowe. W familokach mieszkali wówczas pracownicy tych zakładów (górnicy, hutnicy itp.). Wiele familoków stawianych obok siebie tworzyło osiedla robotnicze. W Polsce najwięcej ich można spotkać na Górnym Śląsku. 

familok

Familoki podobnie jak famuły budowane były z czerwonej cegły, również miały 2-3 piętra i dodatkowo poddasze. Metraż i pomieszczenia wewnątrz były takie same jak w famułach. Jedynym elementem odróżniającym familoki od famuł, a zarazem wyróżniającym te budynki były pomalowane na jaskrawy kolor (najczęściej czerwony lub zielony) ramy okienne i zewnętrzne parapety. 

komentarz 26 czerwca 2020 przez użytkownika anonimowy
Te szeregowce z cegły przypominają mi trochę szeregowe domki w Anglii. Tylko że tam to jest norma, a u nas pamiątki z przeszłości :)
...