seohost
pytanie zadane 10 stycznia 2018 w Geografia przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 10 stycznia 2018 przez użytkownika

Wyspy Jońskie to wyspy leżące na Morzu Jońskim i ogółem jest ich około 14. Są to wyspy należące administracyjnie do Grecji. Oto one:

1. Kefalinia (Kefalonia) - największa z wysp jońskich mająca 781 km2. Ponieważ jej tereny są w znacznej większości górzyste, stanowią doskonałe podłoże do uprawy winorośli, figowców i oliwek. Poza tym popularne jest tu rybołówstwo. Główna miejscowość na wyspie to Argostoli. 

2. Korfu - to jedna z najbardziej znanych greckich wysp mająca 592 km2. Jest to również górzysta wyspa z największym miastem o tej samej nazwie. Wyspa ta jest najliczniej odwiedzaną wyspą przez turystów głównie z Austrii, Francji i Włoch. Uprawia się na niej oliwki, winogrona oraz cytrusy. 

3. Zakintos - ma powierzchnię 402 km2 i podobnie jak Korfu jest znaną turystyczną wyspą Grecji. jest ona najbardziej kojarzona z plaży, na której brzegu znajduje się zardzewiały wrak statku Panajotis. Wyspę otacza sporo malutkich, prawie bezludnych wysepek. Na wyspie tej uprawia się cytrusy i zboże; prężnie rozwinięte jest też rybołówstwo. Stolica wyspy to miasto o tej samej nazwie. 

4. Leukada - jest to górzysta porośnięta krzewami wyspa o powierzchni 302 km2. Główne miasto stanowi miejscowość o tej samej nazwie. prócz uprawy oliwek, cytrusów i winorośli oraz połowu ryb, mieszkańcy zajmują się jeszcze produkcją soli. 

5. Kithira - wyspa z głównym miastem o tej samej nazwie, mająca powierzchnię 279 km2. Wyspa jest górzysta i posiada liczne zatoki oraz wysokie klify utworzone przez panujące tu silne wiatry i fale morskie. Na tej małej wysepce znajduje się również lotnisko. 

6. Itaka - stolicę wyspy o powierzchni 96 km2 stanowi miasto i port Wati, zwany również Itaka. Na wyspie uprawia się winorośl i oliwki. Niegdyś królem tej wyspy był Odyseusz. 

7. Paksos - najmniejsza z większych wysp greckich o powierzchni 19 km2. Największą miejscowością wyspy jest Gaios.

8. Kalamos - wyspa grecka o powierzchni 25 km2. W sąsiedztwie tej wyspy znajduje się Mitikas (masyw Olimpu), najwyższy szczyt Grecji mający wysokość 2918 m n.p.m. 

9. Kastos - wysepka o powierzchni 5,9 km2. Mieszkańcy tej jedynej na wyspie miejscowości (o tej samej nazwie) zajmują się rybołówstwem. 

10. Skorpios - wysepka o powierzchni 0,975 km2, której do 2013 roku właścicielem była rodzina Aristotelis'a Onasis'a. Obecnie właścicielem wyspy jest córka Rosjanina Dmitrija Rybołowlewa.

11. Andipaksos - choć nie podana jest powierzchnia wyspy z pewnością jest ona mała ponieważ zamieszkuje ją około 20 mieszkańców. Ta garstka stałych mieszkańców zajmuje się uprawą winorośli, a w sezonie letnim zajmuje się turystyką. 

12. Meganisi - wyspa o powierzchni 22,4 km2. Główną miejscowość wyspy stanowi Katomeri.

13. Andikitira - wyspa ma powierzchnię 20,43 km2. Główną miejscowość wyspy stanowi Potamos. Wyspa słynie z pozostałości pirackiego fortu oraz ze znalezienia na niej mechanizmu z Antykithiry - starożytnego zegarka. 

14. Elafonisos - wyspa o powierzchni 20 km2. Na wyspie tej odkryto wykopaliska archeologiczne. 

...