pytanie zadane 4 stycznia 2018 w Dom i ogród przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 4 stycznia 2018 przez użytkownika

Tak. Znajduje się on w Vancouver i nosi nazwę Brock Commons. 

Jest to pierwszy jak dotąd (wrzesień 2017) drewniany budynek tej wysokości. Ma on 53 metry wysokości, na których znajduje się 18 kondygnacji. Drewno jakiego użyto do budowy tego wieżowca jest lekkie, a zarazem wytrzymałe i bardzo dobrze sprawdzi się podczas trzęsienia ziemi. Poza tym grube, drewniane elementy są odporne na ogień, ponieważ pod wpływem ciepła powierzchnia pokrywa się warstwą węgla i chroni tym samym warstwy drewna znajdującego się głębiej. Za zaletami przemawia jeszcze to, że drewno jest odnawialnym materiałem naturalnym, czyli też usuwa ono gazy cieplarniane i pochłania dwutlenek węgla. 

Takie okazałe drewniane budowle, będą pojawiały się częściej niż dotychczas, ze względu na ograniczenie przez nie emisji węgla do atmosfery. 


Najwyższym na świecie drewnianym budynkiem jest jednak Mjøstårnet (2019 rok). Znajduje się on w Norwegii w miejscowości Brumunddal.

Mjøstårnet ma 18 pięter wysokości, a do jego zbudowania wykorzystano lekkie panele z krzyżowo klejonego drewna. Co ciekawe wszystkie elementy pochodzą z lokalnej fabryki. Powierzchnia tego wieżowca ma 11 300 m2. Mieszczą się w niej mieszkania, basen, biura, hotel i restauracja. Projekt pochodzi z biura Voll Arkitekter. 

...