seohost
pytanie zadane 2 stycznia 2018 w Zdrowie i uroda przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 2 stycznia 2018 przez użytkownika

Najsłynniejszym lekarzem w czasach starożytnych był Galen. Podobno urodził się on w 129 roku. 

Pochodził on z bogatej rodziny: jego ojciec był architektem, więc stać ich było na zatrudnienie najlepszych nauczycieli filozofii, geometrii i logiki dla Galena. Lecz ostatecznie ojciec wybrał dla syna medycynę. Galen zaczął więc studia w Pergaminie, a po czterech latach kończąc szkołę zmarł mu ojciec, pozostawiając spory majątek. 

W związku z takim stanem rzeczy postanowił on wyruszyć w podróż po basenie Morza Śródziemnego, gdzie zwiedził Cypr, Kretę, Lemnos i Aleksandrię. W roku 157 Galen opiekował się oddziałem gladiatorów kapłana Pergamonu, gdzie opatrywał i leczył rannych. Poznał on tam dokładniej anatomię człowieka i stał się sławnym chirurgiem. Pracował tak przez 5 lat. 

W roku 169 został on osobistym lekarzem cesarza Marka Aureliusza, gdzie pracował u niego przez rok. Następnie został osobistym lekarzem cesarskiego syna Kommodusa, a potem kolejnego władcy Septimusa Sewerusa. Za udane kuracje u tego właśnie władcy, Galen otrzymywał spore wynagrodzenie, dzięki czemu był jeszcze bogatszy. 

Obecnie możemy zapoznać się z około setką dzieł Galana, odnoszących się do anatomii i medycyny. Galen żył długo w zdrowiu, ponieważ jego dieta była lekkostrawna. Zmarł prawdopodobnie w 201 roku na Sycylii. 

...