pytanie zadane 2 stycznia 2018 w Gry przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 4 stycznia 2018 przez użytkownika

Gra Go pochodzi z Chin i wymyślił ją prawdopodobnie cesarz Yao, który chciał nauczyć swojego syna sztuki, nauki i sportu. Nam w Europie wygląd gry, może nasuwać na myśl popularną grę warcaby.

Gra składa się z kwadratowej planszy zwanej goban mającej wymiary 19x19 pól. Początkujące osoby mogą grać na planszach mniejszych 13x13 lub 9x9. Do planszy dołączone są białe i czarne kamienie, które układa się na przecięciach linii. 

plansza do gry Go z kamieniami

W przeciwieństwie do gry w szachy, w Go grę rozpoczyna gracz mający czarne kamienie. W grze chodzi o to, by otoczyć swoimi kamieniami terytorium większe niż terytorium przeciwnika. Przeciwnik może zbić nasze kamienie, ale nie możemy kamieni przesuwać, gdy postawimy je raz na wybranym miejscu. Każdy kamień na gobanie ma jeden oddech, czyli puste sąsiednie skrzyżowanie połączone z kamieniem prostym odcinkiem:

- kamień stojący w rogu planszy ma więc 2 oddechy,

- kamień stojący na brzegu planszy ma 3 oddechy,

- kamień stojący w innych, pozostałych miejscach ma 4 oddechy. 

Jeśli dwa kamienie tego samego koloru stoją obok siebie i łączy je prosta linia to wówczas tworzą one łańcuch. Łańcuch ma wspólne oddechy, które można razem wspólnie zbić, albo nie zbić żadnego. 

Jeśli obok siebie stoją dwa kamienie różnego koloru to zabierają sobie nawzajem po jednym oddechu. 

Kamień lub łańcuch mający ostatni oddech może być zbity i wówczas jest usuwany z planszy. Poza tym w Go stosuje się Regułę Superko, gdzie nie może zostać powtórzona taka sama pozycja na planszy, co tworzyłoby niezliczoną ilość podobnych cykli. 

komentarz 31 stycznia 2021 przez użytkownika Gość
Ale dużo tych czarno-białych kamyków, dużo więcej niż w warcabach, bo widzę pewne podobieństwo do tej gry.
...