pytanie zadane 1 stycznia 2018 w Sport przez użytkownika Gość
Jaka jest kolejność ich przyznawania? Czy można np. zdobyć wszystkie pasy w ciągu jednego roku?

1 odpowiedź

odpowiedź 1 stycznia 2018 przez użytkownika

W karate jest zasadniczo 10 pasów do zdobycia. Każdy uczeń osiągając pewien stopień nauki otrzymuje gradację w postaci pasa w kolorze zależnym od stopnia. 

Karate jest sportem pochodzącym z Japonii, a obecnie rozpowszechnionym na całym świecie. Za oficjalny ruch sportowy karate uznaje się WKF, czyli World Karate Federation. W karate wyróżnić można ponad 100 stylów, w których przyznawane są stopnie (tak określa się nadawanie poszczególnych pasów) uczniowskie i mistrzowskie:

Stopnie uczniowskie, czyli kyu, które oznaczają, że im niższy numer kyu, tym wyższy stopień umiejętności. W karate stopnie zaczynają się przeważnie od 10 i prowadzą do 1, ale czasem zaczynają się od 12 lub od 8. 

Stopnie mistrzowskie, czyli dan, które przyznawane są przez mistrza-nauczyciela lub po zdaniu egzaminu przed komisją ekspertów. Stopnie te przyznaje się do 10, gdzie jest to jednocześnie najwyższy poziom nadawany mistrzom stylu. 

czarny pas karate

Nadawanie kolejnych pasów zależy od stylu karate jaki uprawiamy. Zazwyczaj są to pasy w kolorach:

- biały, czyli początkujący,
- brązowy, czyli sempaii zaawansowany,
- czarny - senseii mistrz.

W Polsce najbardziej znany jest styl Shotokan, gdzie wyróżnia się następujące kolory pasów/stopni w stopniu uczniowskim/kyu:
- 9 biały,
- 8 żółty,
- 7 pomarańczowy,
- 6 zielony,
- 5 i 4 niebieski,
- 3-1 brązowy. 

pasy w karate kolory

...