pytanie zadane 21 grudnia 2017 w Sport przez użytkownika anonimowy

O motywacji u dorosłych już sobie poczytałam. Natomiast nie mam zielonego pojęcia jak zachęcić dziecko do jakiejkolwiek aktywności ruchowej. Najchętniej dziecko by siedziało i grało w gry lub komunikowało się ze znajomymi przez smartfona... Jakieś rady?

1 odpowiedź

odpowiedź 21 grudnia 2017 przez użytkownika

Z motywowanie dziecka do ćwiczeń może być ciężko i zazwyczaj dzieje się tak, że większy wpływ na dziecko mają jego koledzy niż my, rodzice. Często to właśnie pod wpływem zainteresowań kolegów, nasze dziecko chce też gdzieś należeć.

Naszym zadaniem po pierwsze jest nie namawianie i nie naciskanie na podjęcie jakiejś aktywności przez dziecko, bo dziecko będzie starało się robić nam na przekór. Możesz natomiast pokazywać mu możliwości i sugerować swoje propozycje. Niech dziecko spośród propozycji podanych przez Ciebie wybierze tą, która jemu najbardziej się spodoba, którą polubi.

Po drugie Ty jako rodzic daj dobry przykład dziecku. Jeśli dziecko widzi, że rodzice uprawiają jakieś sporty, są aktywni fizycznie, to również chcą podejmować jakieś działania w tym kierunku, oczywiście w zakresie własnych możliwości. Wówczas ruch będzie dla dziecka czym normalnym, oczywistym. 

Małe dzieci możesz zachęcić poprzez np. zakup koszulki z jego imieniem, a starsze poprzez dobranie ładnego stroju czy sukienki na zajęcia baletu, torby na zajęcia sportowe itp. 

Podczas aktywności dziecka w jakiejś dyscyplinie sportowej możesz robić pamiątkowe zdjęcia, opowiadać o sukcesach podczas wieczornych posiłków czy spotkań ze znajomymi czy planować aktywne wyjazdy. A jaki sport dla dziecka wybrać? Poczytaj klikając w link. 

...