seohost
pytanie zadane 21 grudnia 2017 w Różne przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 21 grudnia 2017 przez użytkownika

Dziecko i samodzielne ubieranie się to coś co każdy z rodziców przeszedł lub co go czeka w życiu. Małe dzieci, zwłaszcza 2, 3-latki uczące się samodzielnego ubierania często się buntują, złoszczą i potrafią ubierać skarpetkę nawet pół godziny. Dlatego przydać się może kilka ważnych zasad. 

Po pierwsze pozwól dziecku wybierać w co ma się ubrać. Daj mu dwie bluzeczki i pozwól by wybrało, czy chce białą czy zieloną. Niech to będą dwie rzeczy, ale nie więcej bo będzie marudziło i jeszcze dłużej się zastanawiało.  Poza tym ubierając dziecko lub ucząc go samodzielności w tym, odwracaj jego uwagę. Możesz to zrobić np. opowiadając mu zabawną historię itp.
Starsze dzieci, mam tu na myśli przedszkolaki w wieku 5-6 lat, zazwyczaj ubierają się już samodzielnie. Natomiast, aby nie tracić czasu rano przed wyjściem do przedszkola, dobrze jest wcześniej przygotować sobie ubranka, jakie dziecko ma ubrać. Naszym patentem na to jest wybieranie ubranek w sobotę lub niedzielę na cały tydzień z góry. Uwzględniamy w tym uroczystości, święta czy jakieś wyjścia, wycieczki w przedszkolu i wybieramy odpowiednie ubrania na dany dzień. 

ubranka na cały tydzień wieszak

Wieszamy je na wieszaku. Jest to wieszak do spodni, ale my wykorzystujemy go właśnie w taki sposób. Każdy z poziomów wieszaka to jeden dzień tygodnia. Na samej górze wieszamy ubrania na poniedziałek, niżej na wtorek, na środku środa, potem czwartek i na samym dole na piątek. Dziecko wtedy rano w poniedziałek ściąga gotowe ubranka z pierwszego piętra wieszaka, czyli te na poniedziałek i samo się ubiera. Szybko, łatwo i bez zastanawiania się w co dziś ma się ubrać.

ubranka na cały dzień na wieszaku

Zamiast wieszaka możecie też ubranka przygotowywać w wiszących, materiałowych półeczkach czy plastikowych szufladkach/koszyczkach znajdujących się na w formie takich regałów. Wszystko zależy od tego ile miejsca możecie poświęcić na to w waszym domu, pokoju dziecka. 

Dzieci lubią zabawy w żartowanie, więc podczas gdy dziecko nie chce się ubierać, zażartuj i powiedz, że spodenki zakłada się na szyję czy na głowę. Dziecko natychmiast Cię poprawi. Pomocne w samodzielnym ubieraniu może okazać się też ubieranie przez dziecko najpierw lalki czy misia. 

Najważniejsze na koniec, kupuj dziecku ubranka, które mu się podobają, w których będzie lubił chodzić. Możesz go zabrać na zakupy i niech wybierze to co mu się podoba. Wówczas nawet jeśli dziecko czegoś nie będzie ubrać, możesz powiedzieć, że samo sobie to wybrało. 

...