pytanie zadane 21 grudnia 2017 w Eksperymentarium przez użytkownika Gość
Czy wówczas są one zielone?

1 odpowiedź

odpowiedź 21 grudnia 2017 przez użytkownika

Rośliny przeważnie rosną i stają się zielone pod wpływem promieni słonecznych, światła. Są natomiast takie rośliny rosnące w ciemności. Działają one wówczas na zasadzie etiolacji lub skotomorfogenezy, czyli wzrostu w mroku. Do takich roślin należą te okrytonasienne (dęby, ogórki, pąki roślin, pędy szparagów, ziemniaki) i u nich przestawienie się na brak światła zależy od szeregu cząsteczek. Wówczas widać, że u takich roślin łodygi są dłuższe, a liścienie ciasno złożone. 

Nawet w warunkach domowych można przeprowadzić takie doświadczenie i dowiedzieć się jak będzie wyglądała roślina hodowana w ciemności. Można to sprawdzić siejąc do słoiczków nasiona rzeżuchy lub kiełków, gdzie sypiemy je na wilgotną gazę, płatek kosmetyczny. Słoiczki zamykamy i jeden z nich dokładnie oklejamy folią aluminiową. Drugi natomiast ustawiamy w miejscu nasłonecznionym. Zostawiamy je tak na tydzień.

nasiona kiełków posadzone w słoiczkach

doświadczenie z kiełkami roślina rośnie w ciemności

Po tym czasie odwijamy folię z jednego ze słoiczków i już widzimy różnicę. W słoiczku, w którym podczas wzrostu rośliny brakowało światła uruchomił się inny zestaw genów roślinnych. Liścienie mają barwę żółtawą i brak w nich zielonego chlorofilu. Część siewek jest też zgięta w haczyk. Różnica jest wyraźnie widoczna. 

brązowe żółtawe kiełki które rosły bez światła

zielone kiełki wyhodowane w słoiku

...