pytanie zadane 19 grudnia 2017 w Różne przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 19 grudnia 2017 przez użytkownika

Milton Humason był słynnym astronomem XX wieku, który urodził się w Minnesocie w 1891 roku. Miał on również swój wkład w teorię wielkiego wybuchu. 

Milton Humason w wieku 14 lat podjął pracę w hotelu Mount Wilson jako pracownik fizyczny. Później postanowił przyłączyć się do pracowników, którzy niedaleko budowali obserwatorium astronomiczne na szczycie góry Mount Wilson. Pracując tam poznał się z córką jednego z elektryków i postanowił się z nią ożenić. Ślub z Helen Dowd odbył się w 1911 roku. 

Tymczasem zatrudnił się on w obserwatorium jako dozorca. Wkrótce powierzono mu posadę nocnego pomocnika obserwatorów, gdzie wykonywał fotografie nieba za pomocą teleskopu. Samodzielne obowiązki przejął w obserwatorium w 1922 roku. Zasłużył się on fotografiami obiektów o małej jasności, a także brał udział w realizacji programu obserwacyjnego realizowanego przez Hubble'a. Pomagał on mu w taki sposób, że mierzył przesunięcia ku czerwieni linii widomych w odległych planetach. Dzięki tym pomiarom można było sformułować teorię o ucieczce galaktyki z prędkością proporcjonalną do ich odległości od obserwatora. 

Koniec końców Milton Humason odkrył 31 supernowych, kometę Humasona (C1961 R1), a krater na Księżycu nazwany został jego imieniem. 

...