pytanie zadane 19 grudnia 2017 w Fauna i flora przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 19 grudnia 2017 przez użytkownika

Trąba powietrzna (inaczej nazywana również jako tornado) to powietrzny lej powietrza, wody lub nawet i ognia, który kręci się wokół siebie, tworząc wir zasysający wszystko do góry.

W miejscach na Ziemi, gdzie miesza się gorące i wilgotne powietrze i szybko się ono unosi, powstają chmury z szybkim i potężnym prądem wstępującym. Chmura ta rozbudowuje się w górę, od troposfery. Niekiedy wbija się ona w stratosferę i tworzy rodzaj czapy. 

Wiatry występujące w górze rozciągają chmurę i tworzą kształt kowadła. Podstawa takiej chmury często się rozbudowuje i obniża do wysokości nawet kilkuset metrów. Wówczas w podstawie pojawiają się koliste struktury i zwisające pionowo chmurzaste firanki, które często stanowią początek trąby powietrznej. Prąd jaki występuje w chmurze uderza czasem w powierzchnię ziemi i sieje zniszczenie mniejsze od samej trąby. 

Tutaj ciekawy film pokazujący powstawanie trąby powietrznej:

A tutaj ciekawy przykład małej trąby powietrznej, która powstaje na działce i porywa tunel ogrodowy:

komentarz 1 czerwca 2021 przez użytkownika Gość
Najstraszniejsze jest to że te trąby powstają właściwie nie wiadomo kiedy i nie wiadomo gdzie. Niestety w związku ze zmianami klimatu pojawiają się częściej i u nas w Polsce :(
...