pytanie zadane 16 grudnia 2017 w Książki przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 16 grudnia 2017 przez użytkownika

Jest to już siódma część opowieści o "lipowskich" policjantach i ich przygodach, chociaż typowo o Lipowie nie ma w tej części prawie nic. Nie wliczając dworku Weroniki Nowakowskiej, w którym akcja rozgrywa się tylko w ciągu jednej nocy. Ta część przybliża nam okolice Brodnicy, Drozdów, Igieł, Złocin, Szuwar, gdzie dominuje krajobraz lasów i stawów. To właśnie w tym miejscu poznajemy nowych bohaterów:

- małżeństwo państwa Kopp - rodziców Klementyny Kopp, właścicieli dworu Drozdy,

- Kaja - niskiego wzrostem, ale wielkiego duchem długoletniego mieszkańca Drozdów,

- Różę i Błażeja - mieszkańców domku ogrodnika; Błażej jest synem Romualda Kopp,

- Nadziei i Oskara - byłej żony Błażeja i jego syna,

- Walerii Żak - matki Nadziei i Błażeja, właścicielki dworu Szuwary,

- Jędrzeja Żaka - męża Klementyny,

- niemieckich oficerów SS.

Jak już zdążyliście zauważyć, czytając kryminały Puzyńskiej, akcja zawsze rozpoczyna się od dawnych lat wstecz, od tego co było kiedyś. Początkowo nie ma to nic wspólnego z czasem obecnym, ale pod koniec widać już silny związek. Nasi bohaterowie muszą rozwiązać zagadkę tytułowego Domu czwartego. Tylko czy będzie ona miała jakikolwiek wpływ, jeśli się o nim dowiedzą? 

Historia zaczyna się od zaginięcia Klementyny Kopp, po tym jak dostała od swojej mamy list wraz ze zdjęciem, przekazany przez jej partnerkę Liliannę, o czym mowa w poprzedniej części. Wszyscy wyruszają na poszukiwania koleżanki z pracy do pobliskich Złocin. Tam już na wjeździe poznają księdza Ignacego, braci Cegielskich (miejscowych wandali), byłego milicjanta Grabowskiego oraz rodziców Klementyny - Romualda i Helenę. Poza tym od przybycia ich do Drozdów towarzyszy im karzeł Kaj, a także Borys - opiekun stawów. Policjanci poznają dwór Drozdy i Daniel wraz z Emilią postanawiają w nim przenocować, aby dowiedzieć się więcej na temat zaginięcia Klementyny, jej przeszłości i tego dlaczego jej matka napisała do niej list po 40 latach urwanego kontaktu. Ta noc zapowiada się całkiem ciekawie i pozwoli naszym bohaterom dowiedzieć się dużej ilości rzeczy o tym miejscu, o ludziach, o przeszłości i o śmierci Róży, która jest tu również istotną osobą. 

Wracając do głównych postaci powieści to troszkę się u nich pozmieniało. Daniel obrócił się o 180 stopni, zaczął chodzić na siłownię, dbać o siebie i porzucić wszelkie nałogi, po katastrofie jaka odbyła się w zeszłym sezonie. Do siebie zaczyna też dochodzić Emilia Strzałkowska, która była w ciąży i straciła swoje dziecko. Oboje próbują ułożyć sobie życie i zacząć je na nowo. Weronika Nowakowska dostała propozycję od Cybulskiego, by została profilerem i teraz chce się wykazać, pomagając Danielowi i Emilii w całej akcji w Złocinach. Czy się sprawdzi? Podczas szukania Klementyny Kopp Daniel zostaje postrzelony i ląduje w szpitalu, ale nie wiadomo czy z tego wyjdzie. Poza tym ma on jeszcze jedną tajemnicę, o której wie również Cybulski. Odnosi się ona do bezdomnych i wahadełka, ale o tym w kolejnej części. Prócz tego część siódma jest nawiązaniem do wojennych zbrodni jakie miały miejsce na tych terenach w 1939 roku oraz o miejscach pamięci pomordowanych osób, o których warto pamiętać. 

...