pytanie zadane 14 grudnia 2017 w Gry przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 16 grudnia 2017 przez użytkownika

Spinner to rodzaj zabawki manualnej, a jego prawidłowa nazwa to fidget spinner. Zabawkę tę na różne sposoby wprowadza się w ruch obrotowy, po to by kręciła się ona jak najdłużej wokół własnej osi. 

Zabawka zręcznościowa Spinner zazwyczaj składa się z dwóch, trzech lub czterech łożysk, które połączone są ze sobą na środku metalowym albo plastikowym elementem. Ten środowy element służy jako uchwyt zabawki, na który kładziemy palce - kciuk na górę i palec wskazujący na dół. Poprzez takie połącznie elementów składowych spinnera, zabawka kształtem przypomina trójkąt, choć nie zawsze. Trójkąt to najczęstszy kształt fidget spinner'a, ale są też inne jego kształty. 

fidget spinner niebieski 3 łożyska

Początkowo spinner miał za zadanie pobudzenie koncentracji u dzieci z ADHD, ale czy tak naprawdę było nie wiadomo, bo nie ma na to udowodnień. Twórczynią tej zabawki była podobno Catherine Hettinger, która wymyśliła ją już w 1993 roku, gdzie złożyła wniosek patentowy na spinnera. Jednak nie mogąc znaleźć partnera w tym biznesie, zrezygnowała z patentu w 2005 roku. Podobną zabawkę postanowił stworzyć i sprzedawać w sieci internetowej Scott McCoskery w 2014 roku. Nazwał ją Torqbar. Spinner znany nam obecnie spopularyzował się dopiero w 2017 roku. 


Moim zdaniem fidget spinner rozwija sprawność manualną dłoni, a prócz tego koncentrowanie się na utrzymaniu danej pozycji i rozwój innych sprawności. Zabawkę można utrzymać nie tylko na palcach dłoni, ale również stóp oraz na kolanach, nosie, czole itp. Można go również podrzucać i łapać, przy czym cały czas będzie się on kręcił, będzie w ruchu. W Internecie znajduje się wiele filmików pokazujących sztuczki z wykorzystaniem tej zabawki, a także filmików instruktarzowych. 

wirujący spinner jak kręci się spinner
-Fidget spinner w ruchu-

A tutaj możesz zobaczyć, jak działa spinner:

komentarz 18 listopada 2021 przez użytkownika Gość
Na spinner jakiś czas temu była moda, wszyscy się tym bawili ja też.

Pamiętam jak się robiło takie cuda że przerzucalo się z jednego palca na drugi gdy spinner się cały czas kręcił. Trzeba było go wtedy dobrze wyczuć, godziny treningu byłyby do tego potrzebne.
komentarz 6 kwietnia 2022 przez użytkownika Gość
Sprawność w rękach taki spiner to na pewno wyrabia
...