seohost
pytanie zadane 14 grudnia 2017 w Zdrowie i uroda przez użytkownika anonimowy
Jaki ma wpływ na nasze zdrowie?

1 odpowiedź

odpowiedź 14 grudnia 2017 przez użytkownika

Niska emisja to drobne zanieczyszczenia powietrza, których nie widać gołym okiem. Powstają one wskutek spalania się paliw (węgiel, koks, benzyna, olej napędowy i inne) i są uwalniane do atmosfery w źródłach położonych nie wyżej niż 40 m od gruntu (piece, kominki, lokalne kotłownie, samochody).

Paliwo jakie się w nich spala zamienia się w ciepło, szybko przemieszcza i w rezultacie powstają szkodliwe substancje takie jak: pyły, tlenki siarki, tlenki azotu, metale ciężkie, dioksyny, węglowodory aromatyczne, tlenek węgla itp. 

Istnienie niskiej emisji można "zobaczyć" za pomocą stacji pomiarowych, które powinny znajdować się w każdym mieście. Zanieczyszczenia niskiej emisji gromadzą się szczególnie w pobliżu domów, miejsc pracy i dostają się do naszego organizmu. Mogą dostać się one nie tylko poprzez oddychanie, ale również pośrednio poprzez np. spożywane przez nas jedzenie czy wodę pitną oraz przez zwiększone promieniowanie ultrafioletowe. Odczujemy to poprzez podrażnioną skórę, oczy, drogi oddechowe, kaszel, bóle głowy czy obniżenie odporności. Takie szkodliwe substancje są niebezpieczne szczególnie dla naszej wątroby, śledziony i krwi. Poza tym oddziałują one też na nasz układ nerwowy, gdzie widzimy to od razu lub właśnie nawet po kilku latach nagromadzenia się zanieczyszczeń w naszym ciele i powodują szereg chorób i dolegliwości (infekcje wirusowe oraz bakteryjne, astma, alergie, Parkinson, Alzheimer, schorzenia układu nerwowego, bezpłodność czy choroby nowotworowe). Zanieczyszczenia wiążą czerwone krwinki i utrudniają transport tlenu, potrzebnego nam do życia. 

Na zagrożenia zanieczyszczeniami niskiej emisji najbardziej narażone są dzieci, gdzie widać to zwłaszcza w sezonie grzewczym, ponieważ w tym czasie wiele dzieci cierpi na dolegliwości związane z infekcjami różnego typu. 

W ochronie przed niską emisją możemy nie wystawiać się na działanie tychże zanieczyszczeń, czyli nie wychodźmy w tym czasie z domu lub zakładajmy maseczkę antysmogową. Jeżeli chcemy działać zdrowo na dłuższą metę zadbajmy o wysokiej jakości paliwo jakim palimy w naszych domach, jeśli mamy stare piece natychmiast je wymieńmy na nowe oraz zadbajmy o ocieplenie domu, wymianę stolarki okiennej czy drzwiowej. Poza tym ograniczmy jazdę samochodem do minimum, a na spacery wybierajmy mniej ruchliwe ulice. 

...