seohost
pytanie zadane 14 grudnia 2017 w Sport przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 14 grudnia 2017 przez użytkownika

Podobno tak. Do takich wniosków doszli naukowcy, którzy przebadali jamy ustne sportowców na olimpiadzie sportowej w Londynie (badania w "British Journal of Sports Medicine" - pismo z 2013 r.).

Łącznie przebadano 302 osoby z 25 dyscyplin sportowych i wywnioskowano, że 55% badanych miało ubytki w zębach, 45% erozję szkliwa, zaś 76% chore dziąsła. Lekarze dentyści doszli do wniosku, że przyczyna takiego stanu rzeczy może być jedzenie dużych ilości węglowodanów i picie napojów energetycznych, które niszczą zęby (regularne picie takich napojów prowadzi do nieodwracalnych szkód w uzębieniu). Do tego dochodzi jeszcze stres. Sportowcy mają ograniczone wydzielanie śliny, która nie wymywa do końca mikrobów z jamy ustnej. Dlatego tez sportowcy powinni popijać wodą napoje energetyczne (płukać nią jamę ustną), żuć gumę bez cukru w przerwach od treningu i ograniczać wypijanie napojów energetycznych. 

Prócz sportowców zawodowych, problemy ze zdrowiem jamy ustnej, mogą mieć też osoby regularnie biegające. Podczas takiego biegu wydzielają się do organizmu endorfiny (hormony szczęścia), a także adrenalina obkurczająca naczynia krwionośne, co również prowadzi do zmniejszenia wydzielania śliny. Największe więc problemy z zębami będą mały osoby trenujące wymagające sporty siłowe przez dłuższy czas.

...