seohost
pytanie zadane 13 grudnia 2017 w Kuchnia przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 13 grudnia 2017 przez użytkownika

W lodówce przechowuje się bardzo wiele produktów spożywczych, głównie po to by się nie psuły i przez dłuższy czas zachowały świeżość. Najczęściej do lodówki chowamy takie produkty jak masło, sery, wędliny, mleko, niektóre owoce i warzywa oraz soki, wodę itp. Natomiast są też produkty, których w lodówce trzymać się nie powinno. Jakie? Zobaczcie poniżej. 

Spośród wszystkich produktów i półproduktów spożywczych, których jest cały ogrom, jest też kilka, których nie powinno wkładać się do lodówki. Są to m.in.:

1. Owoce i warzywa, które są wrażliwe na niskie temperatury - przechowywanie ich w lodówce może powodować szybsze czernienie, gnicie, marszczenie się skórki, zepsucie się struktury produktu. Takimi owocami i warzywami są:
- banany,
- awokado,
- papaja,
- marakuja,
- bakłażany,
- papryka,
- pomidory,
- ogórki. 

2. Niedojrzałe owoce - po włożeniu np. niedojrzałego jabłka do lodówki, w której panuje niska temperatura, takie jabłko czy inny owoc, który może być w lodówce, nigdy nie dojrzeje. 

3. Ziemniaki - ziemniaki to warzywa, które nie lubią zimna. Służy im chłód jaki panuje np. gdy są przechowywane w piwnicy, ale już nie zimno lodówki. Ziemniaki trzymane w lodówce szybko zrobią się słodkie i zczarnieją. 

obrane ziemniaki

...