pytanie zadane 28 listopada 2017 w Turystyka przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 30 listopada 2017 przez użytkownika

Wiszący most łańcuchowy w Polsce znajduje się w miejscowości Ozimek w województwie opolskim. Jest to najstarszy zachowany w Europie i na świecie tego typu most, wykonany w całości z żelaza. Wisi on nad rzeką Mała Panew. Stanowi on pomnik historii. 

Most jest nazywany cudem techniki, ponieważ przez tyle lat przetrwał wszystkie nawałnice i powodzie, a wybudowano go w 1827 roku. Został zaprojektowany przez Karla Schotteliusa, zaś wybudowała go huta Małapanew z Ozimka. Materiał z jakiego wykonano most był najwyższej jakości, co potwierdza próba nacisku o sile 15 ton, wykonana przez prasę wodną. Materiałem do budowy mostu były odlewy z żeliwa i stal.

Most do 1938 roku służył mieszkańcom wsi Zawadzkie i Ozimek do przejeżdżania przez niego, stanowiąc główny węzeł komunikacyjny. Zaś później do 2010 roku służył wyłącznie do pieszego poruszania się po nim pracowników huty Małapanew. Po 2009 roku most odrestaurowano, dodano oświetlenie i kładkę dla pieszych. Obecnie jest on dostępny dla wszystkich i stanowi atrakcję turystyczną. 

...