pytanie zadane 24 listopada 2017 w Biznes i finanse przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 24 listopada 2017 przez użytkownika

W większości małżeństw jest tak, że pieniądze są często powodem kłótni, niedomówień, a nawet potrafią prowadzić do rozwodu. Oczywiście nie we wszystkich przypadkach tak jest, ale statystyki są nieuniknione. I nie chodzi tu może o same mamy czy nie mamy pieniędzy, jak o to, że ludzie są często niedopasowani do siebie pod względem finansowym (niedopasowanie finansowe).

Niedopasowanie finansowe objawia się tym, że jedna z osób w małżeństwie, związku jest tzw. dusigroszem, a druga jest rozrzutna i chciałby wiele rzeczy. To pokazuje, że osoby takie nie potrafią patrzeć razem w jednym kierunku, nie rozumieją się, nie potrafią wyobrazić sobie wspólnej finansowej przyszłości. Natomiast są też takie związki, gdzie oboje małżonków ma jasny cel jaki sobie postawili i skrupulatnie do niego dąży, bo wie, że to zapewni im byt w przyszłości. Celem tym może być budowa nowego domu, zakup nieruchomości, przeprowadzka na drugi koniec świata, czy też finansowa wolność. Dlatego też coraz częściej pojawiają się na rynku rodzinne firmy, zakładane m.in. przez małżonków właśnie. 

Jeżeli będziemy partnerami/partnerkami w biznesie naszego współmałżonka możemy wiele zyskać. Korzyści to na pewno ta na tle finansowym, ale również emocjonalnym. Z badań duńskiego instytutu wynika, że wspólne zakładanie biznesu przez małżonków to dobra inwestycja ludzkich zasobów, poza tym sytuacja taka spaja ich relację między sobą. Pod względem emocjonalnym da się zaobserwować polepszenie relacji osobistej między małżonkami. Takie "biznesowe" pary są też bardziej elastyczni w pracy i poza nią.

Oczywiście nie jest to recepta na to, że każdej parze uda się osiągnąć wszystkie zamierzone cele i cieszyć się czasem spędzonym razem, bo tak nie będzie. Biznes wymaga określonych umiejętności, które każda ze stron powinna do niego wnieść. Jedna osoba może dobrze znać się np. na zarządzaniu ludźmi, podczas gdy druga świetnie radzi sobie z reklamą, internetem czy czymkolwiek innym, co można we wspólnej firmie wykorzystać. Czasem gdy oboje małżonków zajmuje się tym samym potrzebne jest wsparcie kogoś z zewnątrz, kto zna się na tej części biznesu, na której nie znają się lub mają problem małżonkowie. bez względu jednak na wszystko, role powinny być podzielone i każdy powinien mieć jasno wytyczone zadania do wykonania. Prócz tego każdej ze stron przyda się zaufanie, wyrozumiałość. dobra komunikacja, szacunek czy popełnianie błędów i wyciąganie z tego wniosków. 

...