pytanie zadane 21 listopada 2017 w Kuchnia przez użytkownika
otagowane ponownie 2 marca 2020 przez użytkownika

tort w kształcie głowy sowy

1 odpowiedź

odpowiedź 21 listopada 2017 przez użytkownika
edycja 15 września 2023 przez użytkownika

Na urodziny dziecka lub na inną okazję można zrobić różne kształty tortu. Obecnie mamy szerokie pole do popisu w tym zakresie i możemy samodzielnie upiec tort jaki tylko chcemy lub możemy zamówić odpowiedni w cukierni. Pozostając jednak przy pierwszym wyborze i robiąc go samodzielnie, to dziś pokażę wam jak zrobić tort w kształcie sowy dla wszystkich sowich wielbicieli. 

Do zrobienia takiego tortu wystarczy, że wcześniej upieczemy biszkopt w kształcie prostokąta oraz przygotujemy domowy krem. Kształt biszkoptu jest tu ważny, ponieważ z niego będziemy wycinać sowę, więc musi on być większy niż tradycyjne koło. Tak więc wyjmujemy go z blaszki i przekładamy na deskę do krojenia (denko). Za pomocą ostrego noża wycinamy z biszkoptu kształt głowy sowy. Dół głowy zaokrąglamy, a na górze wycinamy uszy sowy. Resztki z ciasta odkładamy na razie na bok. 

Teraz ciasto trzeba przekroić na pół, po to by przełożyć je kremem. Po przekrojeniu na dwie części nasączamy każdą z nich (ja nasączam ciepłą wodą z odrobiną soku z cytryny) i kładziemy połowę ilości całego kremu. Na krem kładziemy drugą połowę ciasta i lekko dociskamy całość, by krem się równo rozprowadził. Połową ilością kremu, który nam został, smarujemy ciasto na górze i po bokach tortu. 

tort na kształt głowy sowy posmarowany masą czekoladową

Pozostały krem wkładamy do rękawa/szprycy i wyciskając odpowiedni wzór tutki nakładamy go na posmarowany wcześniej tort.

tort sowa szprycowanie piór

Z resztek biszkoptu wycinamy dwa koła na oczy i mały kwadrat, który będzie dziobem sowy (kwadrat musimy odwrócić tak jak na zdjęciu), Na oczy wyciskamy jeszcze po kropli kremu, by oczy sowy były brązowe. 

głowa sowy tort urodzinowy

Tort w kształcie sowy gotowy. Świeczki możemy wbić w uszy sowy lub dookoła jej głowy, po prostu wg uznania. 

...