seohost
pytanie zadane 16 listopada 2017 w Turystyka przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 17 listopada 2017 przez użytkownika

Najbardziej zanieczyszczoną wyspą na świecie jest wyspa Henderson, która leży na południowym Pacyfiku i należy do brytyjskiego terytorium zamorskiego Pitcairn. Tak wynika z badań naukowców.  

Na tej małej, koralowej wysepce nikt nie mieszka, a od najbliższego miasta dzieli ją odległość 5 000 km. I mimo iż wyspa należy do listy światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO, to jest zalana masą śmieci, których jest około 17,6 tony!! Głównie są to odpadki plastikowe, a prócz nich znajduje się jeszcze granulat tworzyw sztucznych oraz sieci rybackie i inne przedmioty lub ich kawałki. 

Badania te przeprowadzono w 2015 roku, a wcześniejsze w 1991 roku. Przez ten okres czasu śmieci zrobiło się o 2000 razy więcej niż ćwierć wieku temu. Zobaczcie jak wygląda ta wyspa:

Śmieci, które trafiają na wyspę, biorą się głównie z tego, że przynoszą je tu prądy wodne płynące od Ameryki Południowej. Znajduje się tu najwyższa gęstość śmieci na świecie przypadająca na taką powierzchnię, mimo, że nie mieszka tu żaden człowiek. 

...