pytanie zadane 15 listopada 2017 w Książki przez użytkownika

Ksiązka Katarzyny Puzyńskiej Łaskun szósta część sagi o lipowie

1 odpowiedź

odpowiedź 15 listopada 2017 przez użytkownika

Szósta część sagi o Lipowie rozgrywa się właśnie w tej wsi, ale również w Brodnicy, Strzemiuszczku i okolicach tych miejsc. Nowymi bohaterami w książce są m.in.:

- Idka i jej mama Honorata - właścicielka kiosku w Lipowie,

- Michał Rakowski i jego mama - właściciel atelier i mama współwłaścicielka Gwiazdozbioru

- Diana Grzelak - właścicielka Gwiazdozbioru

- Krzywy, Żaba, Pamela, Merlin - pracownicy Gwiazdozbioru

- Dorian Witkowski - psychiatra

- Jakub Jaworski - sędzia

- Rajmund Jaworski - brat sędziego

- bracia Maciejewscy - właściciele garażu

Akcja rozpoczyna się tak naprawdę parę lat wstecz, ale jej związek ze sprawą widać będzie dopiero pod koniec książki. Jednak jest on istotny. Potem przenosimy się do gospodarstwa sędziego Jaworskiego gdzie znaleziono zwłoki osób i zrobiono z nich makabryczną lalkę. Teraz znana nam już lipowska ekipa musi przeprowadzić śledztwo, w którym będą szukać winnego. Co ciekawe na samym początku okazuje się nim być Daniel Podgórski. Czy będzie on współpracował i czy będzie podejrzanym do końca? Nic nie powiem. 

Większość scen w książce będzie się również odbywać w Gwiazdozbiorze, gdzie prócz normalnych dni, zajdzie tam również morderstwo. Związana z nim będzie kurara, atelier i tytułowy łaskun. Sama się zdziwiłam, czemu taki tytuł nadała autorka, ale jak najbardziej pasuje, gdy zwiąże się wszystko w całość. Jeżeli będziecie mieli pewność, tak jak ja zawsze mam, że winnym jest dana osoba, to czytajcie do końca, bo zazwyczaj jest inaczej. Ktoś kogo zupełnie nie podejrzewacie nią właśnie będzie. 

U naszych stałych bohaterów też się dużo dzieje. Klementyna Kopp wraca do domu po powrocie z zakładu psychiatrycznego w Starych Świątkach. W domu czeka na nią Lilianna. Emilia Strzałkowska jest w dość zaawansowanej ciąży z Danielem. Zaszła w nią po ostatniej nocy, jak Daniel u niej był. Daniel nie jest już ani z Weroniką, ani z Emilią. Popada w nałóg alkoholowy, przez co trudno jest mu się pozbierać. Poza tym przeniósł się do komendy w Brodnicy, co koledzy z pracy, a szczególnie Marek Zaręba, mają mu za złe. Łukasz Strzałkowski, syn Emilii i Daniela, również plącze się w "złe czyny" i zadaje z nieodpowiednimi osobami, co może grozić mu śmiercią. Wiera, właścicielka sklepu w Lipowie, bardzo zżyła się z Weroniką i obie spędzają teraz ze sobą bardzo dużo czasu. 

...