dhosting
pytanie zadane 7 listopada 2017 w Fauna i flora przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 14 listopada 2017 przez użytkownika

Chcąc sadzić na balkonie zioła, musimy pamiętać przede wszystkim o tym, że nasz balkon nie może znajdować się od strony ruchliwej ulicy, by nie chłonęły spalin i innych zanieczyszczeń. Większość ziół lubi tez miejsca bardzo nasłonecznione. Zioła jakie możemy sadzić na balkonie to: hyzop, ogórecznik, papryka ostra, pietruszka naciowa, rozmaryn, rzeżucha, szałwia lekarska i trybula. 

Część ziół może na balkonie rosnąć również zimą. Do takich należą: lebiodka, melisa, mięta, estragon i lubczyk. Oczywiście pojemniki na zimę należy zabezpieczyć przed mrozem wkładając je do większego pojemnika wypełnionego materiałem izolacyjnym np. styropianem. Rośliny wówczas przykrywamy gałązkami iglaków. 

Nasiona ziół należy wysiać do doniczek na koniec lutego i trzymać początkowo w domu lub kupić gotową rozsadę w sklepie. Pamiętajmy, że młode roślinki często podlewamy, ponieważ chłoną dużo wody, a na balkon możemy je wystawić dopiero po przymrozkach w maju. Zioła najlepiej czują się w glinianych donicach o średnicy minimum 10 cm. Na dno pojemnika wsypujemy drenaż, torf i keramzyt. trzeba pamiętać, że niektórym ziołom rosną duże korzenie i potrzebują większej doniczki (lubczyk, estragon). W płaskich doniczkach umieszczamy takie zioła jak: tymianek, majeranek lub cząber. 

...