pytanie zadane w Fauna i flora przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź przez użytkownika

Zazwyczaj na balkonie co roku ustawiamy doniczki z kwiatami lub ziołami. Dekorują one nasz balkon w sezonie, ale poza nim wygląda on szaro, buro i ponuro. Można to w prosty sposób zmienić uprawiając na balkonie rośliny wieloletnie. Mogą nimi być pnącza, krzewy iglaste lub liściaste oraz byliny. 

Takie wieloletnie rośliny potrzebują jednak więcej miejsca niż jest go w tradycyjnej doniczce, dlatego w tym przypadku sprawdzą się skrzynie lub wielkie donice. Najlepsze to te drewniane, ceramiczne lub betonowe. Pojemniki te warto wyłożyć styropianem lub bąbelkową folią, dzięki czemu będą miały one dobrą izolację przez cały rok. 

Jeżeli macie balkon dobrze nasłoneczniony to najlepiej na nim będą czuły się takie rośliny jak:

- byliny skalne,
- powojniki,
- jałowce,
- żarnowce,
- pięciorniki,
- berberysy,
- świerki gniazdowe.

Balkon wychodzący na wschód lub północ jest idealny dla roślin taki jak:

- bluszcz pospolity,
- irga Dammera,
- hortensja pnąca,
- berberys Juliany,
- wierzba miniaturowa,
- paproć.

Pamiętać trzeba o drenażu lub otworach, które powinny znajdować się w takiej donicy lub skrzyni. Zimą takie rośliny od ziemi przykrywamy warstwą gałęzi sosnowych lub słomianą matą. Skrzynia powinna być dopasowana do powierzchni naszego balkonu, tak by zdobiła, ale nie zasłaniała całego balkonu. Decydując się na drewnianą skrzynię, najpierw należy ją wyłożyć grubą folią, po której bokach robimy otwory, by nadmiar wody mógł swobodnie spływać. Potem wykładamy na folię około 5 cm keramzytu, piasku lub żwiru, na to włókninę lub jutowy worek, na niego 2 cm torfu lub kory i dopiero na koniec mieszankę ziemi odpowiednią dla rosnących w skrzyni roślinach. 

...