pytanie zadane w Fauna i flora przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź przez użytkownika

Żele do ziemi stosuje się głównie po to, by uchronić roślinę przed suszą, dlatego też idealnie nadają się one do roślin balkonowych. Inne ich nazwy to hydrożele lub superabsorbenty

W sklepach ogrodniczych znajdziemy je w woreczkach, w których znajdują się białe lub czarne drobne granulki. Są one wykonane z syntetycznych polimerów. Te małe granulki są w stanie wchłonąć kilkaset razy więcej wody, niż same ważą i nie oddają wilgoci. Można je dodawać do ziemi, podłoża i stanowią wówczas magazyn wody dla korzeni rośliny. Żele do ziemi rozkładają się po 3-4 latach, więc podczas przesadzania rośliny, taką ziemię z żelem można wysypać pod rośliny rosnące w ogrodzie. 

Żele do ziemi dodajemy przed posadzeniem rozsady. Dodaje się 2 g suchego żelu na litr podłoża lub łyżeczkę na 5 litrów podłoża i mieszamy. Żel zacznie pęcznieć po około godzinie. 

Można kupić też tzw. ekożele, które wyglądają jak lekka, próchnicza ziemia doniczkowa. Takie żele zawierają w swoim składzie torf, węgiel brunatny i hydrożel, nawozy naturalne, środki bakteriobójcze, grzybobójcze i mikroelementy. 

...