pytanie zadane w Dom i ogród przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź przez użytkownika

Balkony zwykle są dodatkową przestrzenią znajdującą się przy największym pomieszczeniu w domu. Służą wielu rzeczom, ale najczęściej wiesza się na nich pranie, ustawia niepotrzebne w danym sezonie przedmioty lub wygląda, by coś zobaczyć. Rzadko kiedy spotyka się balkony stworzone z serca po to, by służyły nie tylko praktycznym celom, ale również wypoczynkowi i relaksowi, by stanowiły jakby powiększenie pokoju, a nie oddzielne miejsce. Każdy z nas mając chęci i wiedzę, która znajduje się poniżej, będzie mógł stworzyć swój wymarzony balkon. Napiszę jakie materiały najlepiej nadają się na miejsce narażone na różne warunki pogodowe. 

Po pierwsze podłoga. To miejsce, które często się brudzi przez deszcz, śnieg, silny wiatr rzucający na balkon liście, rośliny (jeśli je mamy) czy przez zanieczyszczenia wielkich miast. Dlatego też podłoga musi być wykonana z takiego materiału, który będzie łatwy w czyszczeniu. Może to być specjalna farba do podłóg, kafelki mrozoodporne lub wykładzina PCV. Z takiej powierzchni z pewnością łatwiej usunie się nieczystości niż z betonowej podłogi. 

Po drugie obudowa balkonu, czyli barierka. Jeśli na nasz balkon pada dużo słonecznego światła warto zainwestować w ażurowe obudowy (ażurowe ścianki), które przydadzą się również do np. pnących roślin znajdujących się na balkonie. Taka ścianka chroni przed nadmiernym świtałem, wzrokiem sąsiadów i dodatkowo daje miły cień w upalny dzień. Ścianki ażurowe wykonane są z różnych materiałów, więc wybór należy do Was, natomiast decydując się na te drewniane trzeba pamiętać o ich odpowiedniej konserwacji. 

Teraz pora na balkonowe meble. Oczywiście ich ilość będzie zależała od wielkości naszego balkonu. Dostępne są meble ogrodowe lub turystyczne. Te ogrodowe najczęściej są wykonane z drewna, wikliny lub plastiku. Te turystyczne są przeważnie plastikowe i lekkie. Dobrym rozwiązaniem, szczególnie przy małych balkonach, jest możliwość składania mebli, gdzie na czas, gdy ich nie użytkujemy, można je złożyć i nie zajmują miejsca. Meble powinny być też łatwe do czyszczenia lub odmalowania, ponieważ na pewno będą się niszczyć od warunków pogodowych. 

Osłona przed słońcem, czyli pora na parasole, rolety lub markizy. Najczęściej widuje się na balkonach parasolki, ponieważ są one najprostszą i najtańszą metodą na cień. Trzeba pamiętać, że parasoli o średnicy 2 m będą się przewracały i niszczyły przy podmuchach wiatru nawet najmniejszego. Najlepsze będą więc nieduże parasole, mocno przymocowane do podłoża lub mające stelaż i metalową rączkę. Dobrze też jest zadbać o odpowiednią podstawę parasola najlepiej betonową, ale jeśli mamy plastikową to nasypmy do środka piasku lub wlejmy wody (na zimę ją wylewamy). Jeżeli będziemy już wybierać parasol to dobrze jest kupić taki z przegubem, gdzie będzie można go ustawić pod pewnym kątem i całkowicie osłonić się od słońca. W naszym położeniu geograficznym to rozwiązanie idealnie się sprawdzi, ponieważ u nas nigdy słońce nie świeci prosto z góry. Jest też możliwość, choć nie na wszystkich balkonach, zamontowania rolety lub markizy, chroniącej przed nadmiernym słońcem. Do mniejszych balkonów idealnie nadadzą się rolety, natomiast do większych balkonów lub tarasów zdecydowanie markizy. 

...