seohost
pytanie zadane 5 listopada 2017 w Nauka i technika przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 6 listopada 2017 przez użytkownika

Metoda Dobrego Startu (MDS) Marty Bogdanowicz przeznaczona jest dla dzieci od czwartego roku życia i dotyczy nauki czytania. Pomaga ona w przygotowaniu dziecka do czytania i pisania, w profilaktyce trudności w ich opanowaniu oraz w terapii dysleksji rozwojowej. Przeprowadza się ją w formie zabawy. 

Głównymi punktami w MDS są:

1. Piosenki do rysowania

W tym przypadku musimy posiadać materiał graficzny składający się z 25 prostych wzorów, które są uporządkowane  wg stopnia trudności. Do każdego wzoru musimy posiadać również 2-3 piosenki. Na początku dziecko ilustruje za pomocą ruchu treść piosenki, potem dziecko śpiewa piosenkę i wykonuje odpowiednie ruchy. Następnie demonstruje wzory i ćwiczenia oraz powtarza dany wzór. 

2. Od piosenki do literki

Tu podobnie potrzebujemy wzorów, ale zajęcia zaczynamy od piosenki na powitanie, gdzie podajemy swoje imię. Dziecko potem śpiewa razem z osobą prowadzącą, ilustruje słowa piosenki ruchem. Potem wprowadzana jest litera, gdzie omawia się jej wygląd i pokazuje pisownię wielkiej i małej litery, a na koniec wyszukuje danej litery wśród innych liter lub wyrazów. 

...