pytanie zadane 24 października 2017 w Gry przez użytkownika anonimowy
Zapewne mogą, ale moje pytanie doprecyzuję. Od jakiego wieku dzieci mogą zacząć naukę gry w szachy, by pojęły o co w niej chodzi?

1 odpowiedź

odpowiedź 24 października 2017 przez użytkownika

Gry w szachy dobrze jest uczyć dzieci. Powiedziałabym, że im prędzej tym lepiej. Podstaw gry w szachy można nauczyć już 4, 5-letnie dzieci. Oczywiście należy to robić dobrze, by dziecko zachęcić, a nie zniechęcić do gry. Dzieci powinny traktować grę w szachy jak zabawę.

By tak było oczywiście można samodzielnie wprowadzić dziecko w świat królewskiej gry, natomiast gdy nie czujemy się zbyt dobrze w tym temacie, zostawmy naukę specjalistom. Ostatnio często są nimi młodzi ludzie, pełni pasji i zaangażowania. Prowadzą oni zajęcia w klubach szachowych, są też kółka szachowe w szkołach, wystarczy się rozejrzeć, popytać. Ostatnio również ma wejść w życie nowa reforma edukacji, w której elementów szachowych dzieci będą uczyć się podczas lekcji. 

Początkowo uczy się dziecka nazw figur szachowych i ich wyglądu. Potem przechodzi się stopniowo do nauki ruchów każdego z pionków. Końcem końców będzie oczywiście rozegranie partii szachów, by sprawdzić swoją wiedzę. Zachęcamy dziecko przede wszystkim poprzez zabawę np. udajemy walkę dwóch wojsk, ale jeśli dziecko samo z siebie nie chce się uczyć gry w szachy to nie należy naciskać. 

Szachy jako gra pozwalają rozwijać się dziecku intelektualnie, logicznie oraz przede wszystkim strategicznego myślenia. 

komentarz 16 stycznia 2018 przez użytkownika anonimowy
Nawet powinno sie jak najwcześniej, uczyć małe dzieci grać w szachy. Słyszałam źe w niektórych przedszkolach w Polsce juź sie uczy dzieci podstaw tej gry. Szachy pomagaja kształtować logiczne myślenie u młodych ludzi. Czego nam ostatnio brakuje w edukacji ;)
...