pytanie zadane 19 października 2017 w Fauna i flora przez użytkownika anonimowy
Czy można ją jeść?

1 odpowiedź

odpowiedź 19 października 2017 przez użytkownika

Figa kaktusowa lub opuncja figowa, figa indyjska to owoc tropikalny, który jak sama nazwa wskazuje rośnie na kaktusach. Spotkać można ją głównie w Meksyku, natomiast rozpowszechniony jest w całej Ameryce Środkowej, a także w Europie, gdzie dotarła za sprawą Krzysztofa Kolumba. Stąd używana do dziś często nazwa figa indyjska. 

Wygląda tak:

figa kaktusowa

Owoc opuncji rośnie na sukulentach, kaktusach w bardzo różnym klimacie i na różnego rodzaju glebach. Roślina ta potrafi się przystosować do nawet bardzo trudnych warunków glebowych. Co więcej taką roślinkę można też hodować w doniczce, w której znajduje się piaszczyste i lekkie podłoże.Podlewa się ją wówczas tak jak kaktusy, czyli nie za często, gdyż lepiej ją przesuszyć niż przelać. 

Owoc opuncji posiada krótkie osiągające długość do 2 cm kolce, które chronią owoc przed zwierzętami. Kolor owoców jest różny od żółtego, przez pomarańczowy, nawet do czerwonego koloru. Warto wspomnieć, że pierwsze owoce wydane przez kaktusa są bardziej okrągłe. Gdy kaktus wydaje owoce drugi i kolejny raz wówczas owoce stają się bardziej podłużne. 

Figa kaktusowa w smaku podobna jest nieco do gruszki, jest soczysta i można ją jeść surową. Można też inaczej wykorzystać ją kulinarnie i przyrządzić sok, dżem lub galaretkę czy inne przetwory z opuncji. W kosmetyce figa ta jest głównym składnikiem kremów czy mydeł nawilżających. Inne zastosowanie to robienie z niej papieru czy środków klejących. 

...