pytanie zadane 14 października 2017 w Turystyka przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 14 października 2017 przez użytkownika

Najbardziej znanym hotelem w Anglii jest hotel Savoy, który znajduje się w Londynie. Hotel ten założony został przez Richard'a D'Oyly Carte'a - konferansjera teatralnego, kompozytora, agenta talentów i hotelarza. 

Otwarto go w 1889 roku i była to pierwsza budowla betonowa w kraju. Prócz apartamentów i salonów, znajduje się w nim nawet własna kaplica. Obok hotelu znajduje się jedyna ulica w Anglii, która ma ruch prawostronny i nazywa się Savoy street. Ta boczna ulica posiada taką możliwość, by goście mogli podjechać pod sam hotelowy baldachim. Poniżej na zdjęciu imponujący hol hotelu Savoy.

Hotel Savoy

Pracownicy hotelu dbają o swoich gości, zakładając im karty, w których zapisane mają wszystkie zwyczaje i życzenia osób w nim mieszkających. Zdarzyło się nawet tak, że na życzenie gości przestawiano meble w pokoju. 

Prócz tego, że był to pierwszy betonowy budynek w Anglii, był to również pierwszy na świecie hotel z elektrycznym oświetleniem, windami i łazienkami z ciepłą i zimną bieżącą wodą. 

Hotel Savoy w Anglii przez tyle lat swojego działania gościł znakomite osobistości. Przebywali w nim m.in.:

- Coco Chanel - projektantka mody,

- Winston Churchill - brytyjski polityk, premier Zjednoczonego Królestwa,

- Elżbieta II - królowa Wielkiej Brytanii,

- Louis Armstrong - trębacz i wokalista jazzowy,

- Marlon Brando - amerykański aktor,

- Jane Fonda - amerykańska aktorka,

- zespół muzyczny The Beatles,

- Bob Dylan - amerykański piosenkarz.


Na świecie znajdują się również inne hotele o tej samej nazwie. Hotel Savoy istnieje również w: Moskwie, Mussoorie w Indiach, Amsterdamie, Frankfurcie,  Hamburgu, Pradze, Szarm el-Szejk w Egipcie, a także w Polsce (w Łodzi, w Warszawie i we Wrocławiu). 

...