seohost
pytanie zadane 10 października 2017 w Zdrowie i uroda przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 10 października 2017 przez użytkownika

Nie wszystkie dzieci lubią myć zęby, po fakt. Często im się nie chce, zapomną, nie muszą... Powodów by tego nie robić jest wiele, ale powodów by myć zęby jest jeszcze więcej. Zachęcam do poczytania artykułów na temat zębów.  Oczywiście to czy dziecko będzie myło żeby regularnie zależy przede wszystkim od nas, rodziców. Dzieci uczą się przez naśladowanie więc dajmy im dobry przykład. 

Ważną rzeczą, jak nie najważniejszą, jest codzienna rutyna, gdzie dziecko myje zęby (jak nie po każdym posiłku), to przynajmniej rano i wieczorem. Dziecko, które wpadnie w taki codzienny rytm na pewno prędzej czy później nauczy się pamiętania o myciu zębów. 

Poza tym ważne są również rozmowy z dzieckiem o tym dlaczego w ogóle trzeba myć zęby, jak je myć, co się stanie gdy ich nie umyjemy, kim jest dentysta i po co się do niego chodzi itd. Pomocne mogą okazać się też edukacyjne bajki na temat dbania o zęby, filmiki z pierwszej wizyty u dentysty dostępne w internecie czy gry z tym związane. Warto wybrać się z dzieckiem do dentysty na wizytę kontrolną do dentysty lub też gdy my idziemy na taką wizytę, by zobaczyło na czym to wszystko związane z zębami polega. 

Z dzieckiem można się też bawić w dentystę lub w czyszczenie zębów. Możecie to zrobić rysując na kartce A4 zęby. Następnie wkładamy taką kartkę do folii (możemy też użyć laminatu). Teraz cała zabawa polega na tym, aby z dzieckiem za pomocą mazaka narysować na zębach resztki jedzenia np. na zielono sałatę, na żółto jajko, na brązowo czekoladę itd. Teraz lekko moczymy szczoteczkę do zębów w wodzie i szczotkujemy zęby, aż wszystkie resztki znikną. Taka zabawa jest motywująca oraz uczy dziecko dokładnego czyszczenia i prawidłowego trzymania szczoteczki w dłoni. 

rysunek zębów i szczoteczki szablon zębów

...