lh
pytanie zadane 28 września 2017 w Kuchnia przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 28 września 2017 przez użytkownika

Rosół, tak jak inne zupy czy buliony można mrozić. Rosół po odmrożeniu można zjeść z makaronem lub użyć jako bazy do innej zupy np. buraczkowej (poprzez dodanie buraków), pomidorowej (poprzez dodanie pomidorów) czy ogórkowej (poprzez dodanie ogórków). 

Jak mrozić rosół? To bardzo proste. Przygotowany wcześniej i wystudzony bulion, wywar z warzyw lub z warzyw i mięsa, czyli rosół wlewamy do plastikowego pojemnika, który jest szczelnie zamykany lub do woreczka strunowego. Można także przelać rosół do foremek na kostki lodu, jeśli chcemy mieć malutkie porcje lub nie mamy w co większego przelać zupy. 

rosół w pudełku

Następnie wkładamy rosół do zamrażalnika i już. Dobrze jest też napisać datę na pudełku/folii kiedy go wkładamy, bo rosół można mrozić przez okres 6-ciu miesięcy. Po tym czasie może stracić swoją wartość odżywczą i nie będzie już tak smaczny. W lodówce natomiast rosół można przechowywać do 3 dni. 

Dużą ilość rosołu dobrze jest mrozić dzieląc go na porcje. Można wlać go do już wspomnianych woreczków strunowych lub do plastikowej foremki np. do mrożenia kostek lodu, wówczas będziemy mieć mniejsze porcje bulionu. Rosół możecie mrozić jako sam bulion lub jako zupę z dodatkiem makaronu. 

Gdy mamy np. 500 ml skoncentrowanego bulionu, możemy dodać do niego półtora litra wody, aby mieć gotową zaprawę na zupę. 

...