seohost
pytanie zadane 14 września 2017 w Książki przez użytkownika

wendy holden - urodzeni by życ

1 odpowiedź

odpowiedź 14 września 2017 przez użytkownika

Książka z tematyki wojennej, a dokładnie dotycząca II wojny światowej. Przedstawione są w niej losy trzech kobiet: Racheli, Anki i Priski pochodzących z Czech, Słowacji i Polski. Wszystkie te trzy kobiety łączy podobny wiek, żydowskie pochodzenie, pobyt w obozie koncentracyjnym oraz ciąża. 

Książka jest podzielona tak, że najpierw przedstawione są dzieje każdej z nich po kolei. Opowiedziane jest ich dzieciństwo oraz dorastanie, a także pierwsze dni wojny. Co robiły, czym się zajmowały, jak wyglądała ich rodzina, znajomi i jak poznały swoich przyszłych mężów. 

Kobiety te trafiły do Auschwitz. Jedne wiedziały o swojej ciąży, inne jeszcze nie. Osobiście kobiety się nie znały i nigdy nie poznały. Selekcję po przybyciu do obozu prowadził doktor Mengele, który kierował przyjezdnych na lewo lub prawo. Jeśli jakaś kobieta była w widocznej ciąży lub się do niej przyznała szła na lewo, a potem ślad o niej ginął. Rachela, Anka i Prisca zawsze trafiały na prawo, dzięki czemu żyły, ale musiały zmierzyć się z ciężką sytuacją w barakach obozowych opisaną szczegółowo w niniejszej książce. 

Nie chcę tu za dużo zdradzać, ale dzieci tych kobiet spotkały się po wielu, wielu latach i nawiązały trwałe znajomości. To jak dokładnie potoczyły się losy kobiet w obozie i poza nim dowiecie się z książki Wendy Holden. 

...