seohost
pytanie zadane 28 sierpnia 2017 w Dom i ogród przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 28 sierpnia 2017 przez użytkownika

Uprawa hydroponiczna to tzw. hydroponika, czyli uprawa roślin w wodzie. Rośliny rosną na specjalnym granulacie tzw. pożywkach wodnych, a nie w glebie jak w tradycyjnej metodzie uprawy roślin. Podobnie sadzi się rzeżuchę lub kiełki, ale zamiast granulatu jest wata. 

Do uprawy hydroponicznej potrzebna jest doniczka z dziurkami oraz zewnętrza osłona doniczki, by woda z niej nie wypływała, nie wyciekała. Doniczkę z dziurkami wypełniamy podłożem obojętnym (granulatem) i sadzimy roślinę, zaś wodę wlewa się do zewnętrznej części doniczki. 

uprawa hydroponiczna

Niewątpliwą zaletą takiego sadzenia i hodowania roślin jest to, że nie trzeba ich przesadzać, bo się nie rozrastają tak jak w doniczce. 

Poza tym rośliny nie są narażone na choroby i szkodniki, rzadziej je nawozimy i są idealne dla alergików. Poza tym rośliny te nie są narażone na działanie metali ciężkich znajdujących się w glebie i nie stosuje się w tym przypadku pestycydów. 

Uprawę można zakładać zwłaszcza tam, gdzie grunty orne są nieużyteczne, nieprzydatne pod tradycyjne uprawy. 

Zakładając taka wodną uprawę oszczędzamy wodę do niezbędną do podlewania roślin w tradycyjnej uprawie oraz oszczędzamy własne siły, ponieważ nie musimy przekopywać ziemi pod uprawę, wymieniać, motykować czy pielić. 

Uprawę hydroponiczną możemy również założyć we własnym domu, ponieważ nie wymaga ona od nas wielkich nakładów pracy. Wystarczy umieścić roślinę w specjalnej doniczce ze wbudowanym systemem gromadzącym wodę w granulacie i to wszystko. Metodą hydroponiki możemy uprawiać praktycznie każdą roślinę, ale są też takie specjalne kierowane tylko i wyłącznie pod tą uprawę. Możemy je kupić w marketach budowlanych lub sklepach ogrodniczych. Jeżeli nie chcemy wydawać pieniędzy na taką roślinę, na początek możemy spróbować rozsadzić dowolną roślinę z naszego domu, która rośnie w ziemi. 

Wówczas bryłę korzeniową danej rośliny zanurzamy w wodzie na około 30 minut, po czym myjemy korzenie do czysta, ta by nie zostały na nim części ziemi. Potem umieszcza się tę rośliną na podłożu, którym najczęściej jest keramzyt (może być też specjalne podłoże do hydroponiki). Roślinę wraz z podkładem umieszcza się w wewnętrznej doniczce, która posiada otwory. Przez nie korzenie będą swobodnie wychodziły i pobierały wodę z donicy zewnętrznej, w której znajduje się woda, a która sama jest szczelna. Najlepsze na zewnętrzne naczynie są donice w kształcie kuli, gdyż wówczas korzenie rośliny mają najwięcej miejsca do rozrostu. 

Poniżej filmik z domowej uprawy czosnku metodą hydroponiki:

A ja zasadziłam cebulę do uprawy hydroponicznej i oto efekty. 

cebula zanurzona w wodzie hydroponika

uprawa hydroponiczna cebuli w domu

korzeń z cebuli uprawianej metodą hydroponiki

...