pytanie zadane 28 sierpnia 2017 w Kuchnia przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 28 sierpnia 2017 przez użytkownika

Fermentacja to inaczej kiszenie. Fermentacja polega na przemianie cukrów zawartych w produktach na kwas mlekowy. Podczas takiej przemiany, czyli podczas fermentacji produkty te nie gniją. Fermentacja należy do najstarszych metod przetwórstwa żywności, jej konserwacji. Wymyślił ją Louis Pastor w latach 1850 - 1860. Fermentacja to inaczej kiszenie. 

fermentacja ciasta zakwas

Kiszenie to proces, który wzbogaca walory smakowe danego produktu, dzięki żywym kulturom bakterii. Fermentacja następuje w warunkach beztlenowych, dlatego też pojemniki do fermentacji powinny być bardzo szczelne. Zawarte w kiszonych produktach probiotyki są nawet pomocne u osób z zespołem jelita drażliwego czy chorobami zapalnymi jelit. Wyróżnić można kilka rodzajów fermentacji ze względu na produkt z jakiego przygotowuje się daną rzecz. I tak mamy m.in.:

- fermentację cytrynową, z której otrzymuje się kwasek cytrynowy,

- fermentację masłową, do której używa się bakterii masłowych; te bakterie mogą powodować psucie się pasteryzowanego mleka, konserw warzywnych i owocowych oraz kiszonych pasz,

- fermentację metanową, czyli rozkład substancji organicznych, podczas którego wydobywa się metan,

- fermentację mlekową, którą stosuje się w produkcji produktów mlecznych różnego rodzaju np. mleka, śmietanki czy serów, poza tym do kwaszenia ogórków i kapusty, do produkcji wędlin np. salami i metki, a także do produkcji chleba, bułek i ogólnie pieczywa,

- fermentację octową, podczas której powstaje kwas octowy.

Należy pamiętać o tym, że zarówno kiszenie i kwaszenie to to samo, czyli jest to również proces fermentacji. Te dwie rzeczy, te dwie nazwy, zwroty wynikają bardziej z regionalnych przyzwyczajeń niż z własności uzyskanego produktu. 

komentarz 3 maja 2020 przez użytkownika anonimowy

Ale fermentacja to nie tylko kiszenie ogorkow. Mam tu co innego na myśli, pewnie wiecie co...devil

...