pytanie zadane 25 sierpnia 2017 w Turystyka przez użytkownika

widok z wieży ratuszowej w Toruniu na miasto

1 odpowiedź

odpowiedź 25 sierpnia 2017 przez użytkownika

Wieża ratuszowa w Toruniu, podobnie jak sam Ratusz są miejscami, których nie sposób nie zauważyć czy ominąć. Stoją na Starówce w samym jej centrum, a przed Ratuszem dumnie stoi pomnik Mikołaja Kopernika. Ja dziś nie będę się za dużo rozpisywać na temat samego Ratusza, za to napiszę parę słów o wieży oraz zamieszczę zdjęcia z widokiem na panoramę Torunia. 

Ratusz podobnie jak wieża są wybudowane w stylu gotyckim, co dodaje im niesamowitego architektonicznie charakteru. Dziś stanowią Muzeum Okręgowe miasta i można tam udać się na wystawy przedstawiające historię Torunia, ale niegdyś teren Ratusza był nieodłącznym miejscem rozrywki. To właśnie tu zbierali się mieszkańcy Torunia, by uczestniczyć w ważnych wydarzeniach czy uroczystościach, to również tu w Ratuszu nocowali przejeżdżający wówczas królowie Polski. 

Wieża ratuszowa pochodzi z 1274 roku i jest najstarszą wieżą w Europie tego typu. Wieża ma wysokość 40 metrów. W dawniejszych czasach stanowiła ona nie tylko punkt widokowy, ale jej rolą było również pełnienie straży obserwacyjno-sygnalizacyjnej. wieża była też swoistym magazynem, w którym przechowywano zbroje, kosztowności i archiwalia. Iglica wieży ze złotą koroną została wybudowana w 1430 roku. Została ona jednak uszkodzona w 1703 roku i od czasu odbudowy po dziś dzień jest przykryta zadaszeniem. 

1. Widok z wieży ratuszowej na dziedziniec

dziedziniec ratusza w Toruniu widok z góry

2. Widok z wieży ratuszowej na kościół znajdujący się naprzeciwko

widok na kościół z wieży w Toruniu

3. Widok z wieży ratuszowej na Wisłę i drugą stronę Torunia (Piaski)

Widok z wieży na Wisłę

komentarz 26 czerwca 2020 przez użytkownika anonimowy
Piękny ten widok na toruńska starówkę.
...