pytanie zadane 21 sierpnia 2017 w Biznes i finanse przez użytkownika
otagowane ponownie 20 lutego 2020 przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 21 sierpnia 2017 przez użytkownika
edycja 4 września 2021 przez użytkownika

Warren Edward Buffett urodził się 30 sierpnia 1930 roku w Omaha (Nebraska, USA). Jego rodzice to Leila i Howard Buffettowie. Ojciec był kongresmenem z ramienia republikanów jak równie maklerem giełdowym, więc prawdopodobnie od ojca złapał bakcyla inwestowania. Warren od urodzenia pasjonował się matematyką, a już od ośmiu lat zaczął czytać książki o giełdzie papierów wartościowych, które posiadał ojciec w biblioteczce domowej. Po studiach pierwszego stopnia które ukończył na Uniwersytecie Nebraska, kontynuował naukę w Nowym Jorku w Wyższej Szkole Zarządzania Uniwersytetu Columbia pod okiem słynnego inwestora Benjamina Grahama. Po studiach pracował w firmie maklerskiej ojca, by następnie przeprowadzić się do Nowego Jorku i pracować u swojego byłego wykładowcy Grahama firmie Graham-Newman.

Buffett jest jednym z najsłynniejszych inwestorów giełdowych na świecie. Od kilku lat utrzymuje się na liście najbogatszych ludzi świata. 

Jest większościowym akcjonariuszem i dyrektorem wykonawczym holdingu Berkshire Hathaway, za pomocą którego inwestował i inwestuje w wiele znanych firm typu Coca Cola, American Express, The Washington Post czy Gilette. Warto zerknąć na stronę Berkshire Hathaway, jest bardzo specyficzna jak na obecne czasy -  https://www.berkshirehathaway.com. Podobnie prosty wygląd jak strona, mają raporty finansowe spółki.

W środowisku inwestorów i w mediach, nazywany jest często Wyrocznią z Omaha.

Warren Buffett znany jest z zasady inwestowania w wartość, oszczędności i skromności w życiu osobistym. Nadal mieszka w domu który kupił wraz z żoną w 1958 roku, za 31,5 tys. dolarów. Jest on założycielem fundacji The Buffett Foundation, gdzie ofiarowane akcje to 37 milionów dolarów. 

Buffett od wielu lat jest w czołówce najbogatszych ludzi na świecie. Poniżej tabela z wartością majątku, który zmieniał się na przestrzeni ostatnich lat:

Rok Wartość majątku
2021 96 mld USD
2020 67,5 mld USD
2019 82,5 mld USD
2018 84 mld USD
2017 75,6 mld USD
2016 70 mld USD

O jego życiu i działalności świetnie opowiada film dokumentalny "Becoming Warren Buffett" ('Być jak Warren Buffett"). 

komentarz 16 czerwca 2020 przez użytkownika Gość
Trzeba przyznać że Warren buffet jest i wybitnym inwestorem.  Ale też nie oszukujemy się  że te miliardy to zarobił już na dużych transakcjach typu kilka procent coca coli. Taki pakiet akcji potrafi kosztować setki mln dolarów i jak urośnie nawet kilka procent to nadal mamy miliony dolarów.

A co do prostoty strony która podlinkowaliscie, to warto wspomnieć że sprawozdania spółki buffetta podobnie wyglądają :)
komentarz 24 listopada 2020 przez użytkownika Gość
Chyba najbardziej uczciwy inwestor z tych najbogatszych. Nie zajmuje sie spekulacja, nie inwestuje w wynalazki typu warranty, cfd itp. Tylko w fundamenty spolek gieldowych.
komentarz 23 września 2021 przez użytkownika Gość
Bufet to bardzo ciekawa postać. Niby oszczędny i mieszka w pierwszym swoim domu,a mógłby w nowoczesnej willi. Jednocześnie kupuje prywatny odrzutowiec na swoją firmę jak czytałem w książce. Jedno z drugim trochę kłóci
...