pytanie zadane 18 sierpnia 2017 w Zdrowie i uroda przez użytkownika anonimowy
Jakie są rodzaje stóp?

1 odpowiedź

odpowiedź 18 sierpnia 2017 przez użytkownika

Rodzajów stóp jest wiele, praktycznie tyle ile ludzi na świecie. Natomiast można je pogrupować ze względu na pewne charakterystyczne cechy. Tak więc można wyróżnić:

1. Stopę egipską, czyli taką gdzie pierwszy palec jest największy, a pozostałe są kolejno mniejsze pod poprzednich. Taka stopa dobrze prezentuje się w butach odkrytych, ale nie z kanciastym brzegiem, który będzie poszerzał ją dodatkowo. 

2. Stopę grecką, czyli taka w której mamy dłuższy palec drugi od pierwszego, a właściwie jest on najdłuższy ze wszystkich palców stopy. Tu na pewno nie pasują kwadratowe podeszwy, ale raczej mocno zaokrąglone, przez co taki palec nigdy nie będzie wystawał z buta.

3. Stopę rzymską, czyli taką w której pierwszy, drugi i trzeci paluch są jednakowej długości. Tu najlepsze buty to te z kwadratowym noskiem.

4. Stopę germańską, czyli taką gdzie wszystkie palce prócz pierwszego są równej długości. Dobrze jest wybierać do niej buty o lekko zaokrąglonej podeszwie. 

5. Stopę celtycką, czyli taką gdzie mamy dłuższy drugi palec, krótszy trzeci, a czwarty i piąty są równej długości. Jak byśmy obrysowali taką stopę na kartce, to powstaną nam schodki. Tu również przydadzą się buty z zaokrągloną podeszwą. 

...