pytanie zadane 8 sierpnia 2017 w Gry przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 9 sierpnia 2017 przez użytkownika

Szachy heksagonalne to szachy sześciokątne, które były rozgrywane na szachownicy o sześciokątnych polach. Zasady gry w tego typu szachy opublikował H. D. Baskerville. w roku 1939 zajął się tym również radziecki geolog I. Szafran. 

Szachownica składa się z 83 pól sześciokątnych, które są ułożone w prostokąt o zygzakowatej linii obramowania. Pola mają kolory: biały, niebieski i czerwony. Każdy z graczy ma po 16 bierek, które ustawia się nieco inaczej niż w tradycyjnych szachach i możliwości poruszania się w aż sześciu kierunkach. Jednak szachów heksagonalnych Baskerville'a i Szafrana nie przyjęto. 

W 1949 roku mieszkający w wielkiej Brytanii Polak z pochodzenia Władysław Gliński usprawnił ww pomysły i je rozpowszechnił nadając im nazwę "Heksagonalne szachy polskie". Powstało również stowarzyszenie szachów heksagonalnych. Pierwsze w wielkiej Brytanii, a kolejne w Kanadzie, USA i Polsce. 

komentarz 29 lutego 2020 przez użytkownika Gość

W szachach nie dość że jest wiele kombinacji ruchów, to jeszcze jest wiele ich odmian. Szachy dla 3, 4 jednocześnie i teraz jakieś heksagonalne laugh

...