pytanie zadane 7 sierpnia 2017 w Gry przez użytkownika anonimowy
Co oznaczało takie stwierdzenie?

1 odpowiedź

odpowiedź 8 sierpnia 2017 przez użytkownika

Określeniem "cudownych dzieci" w szachach nazywa się te dzieci, które w okresie dziecięcym dochodzą do mistrzowskiej klasy gry w szachy. 

Jest ich natomiast niewielu. Do najbardziej znanych zaliczyć należy: 

- S. Reshewsy (pełna klasa mistrzowska w wieku 7-9 lat) - a właściwie Rzeszewski, gdyż pochodził w Polski, nauczył się gry w szachy obserwując ojca. Potem objeżdżał on po turniejach całą Polskę, a w wieku 8 lat zaczął jeździć po Europie. W roku 1920 brał udział w turnieju w Nowym Jorku.


- A. Pomara (pełna klasa mistrzowska w wieku 7-9 lat) - poznał szachy mając 5 lat, a jego nauczycielem również był ojciec. Wicemistrzostwo Wysp Balearskich zdobył mając 10 lat.


- P. Morphy (pełna klasa mistrzowska w wieku 11-13 lat) - również uczył się poprzez obserwację gry ojca ze stryjem. Jako 10-latka ojciec wprowadzał w arkana szachów, a 2 lata później już oni sami przegrywali z nim. 


- J. R. Capablanca (pełna klasa mistrzowska w wieku 11-13 lat) - w szachy grał już jako 4-latek.


- P. Keres (pełna klasa mistrzowska w wieku 11-13 lat) - również nauczył się gry w szachy jako 4-latek, a jego pierwszym przeciwnikiem był brat. Wygrał pierwszy turniej jako 12-latek.


- R. Fischer (pełna klasa mistrzowska w wieku 11-13 lat) - nauczył się grać w szachy mając 6 lat, a jego nauczycielką była starsza siostra. Kilka lat później zdobył on starą książkę z zapiskami szachowych rozgrywek, które przerabiał całymi dniami. 

...