pytanie zadane 7 sierpnia 2017 w Gry przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 8 sierpnia 2017 przez użytkownika

Adolf Anderssen to urodzony w 1818 roku w Niemczech szachista. Do początków drugiej połowy XIX wieku uważany był on za najsilniejszego szachistę w Europie. 

Większość swojego życia spędził we Wrocławiu, gdzie wykładał niemiecki i matematykę w gimnazjum. Przygodę z szachami rozpoczął mając 9 lat i gdy później znany był na arenie szachowej w kraju, to poza jego granicami nikt o nim nie słyszał. Po raz pierwszy świat o nim usłyszał, gdy w roku 1851 podczas turnieju światowego w Londynie zajął I miejsce. Potem w roku 1870 znów odniósł sukces w Baden-Baden. Choć odniósł tak wielki sukces, swoją przyszłość wiązał jednak z pedagogiką. 

Rok 1878 był jego ostatnim, gdzie uczestniczył w rozgrywkach szachowych. Miało to miejsce we Frankfurcie nad Menem. Zajął tam wówczas III miejsce. Chorował również wtedy na serce i zmarł rok później. Jego grób znajduje się we Wrocławiu na cmentarzu reformowanym. 

Adolf Anderssen przeszedł do historii dzięki tzw. grze kombinacyjnej, romantycznego nurtu w szachach. Był on jednym ze współtwórców nowoczesnej kompozycji zadaniowej. Za życia w roku 1842 wydał zbiór swych zadań. W roku 1865 otrzymał tytuł doktora  honoris causa uniwersytetu wrocławskiego.  

Co ciekawe jego imię i nazwisko zostało wspomniane w książce Katarzyny Puzyńskiej "Z jednym wyjątkiem"

...