pytanie zadane 5 sierpnia 2017 w Dom i ogród przez użytkownika Gość

Chciałbym pomalować styropian farbą olejną, tylko pytanie co tak można?

farba olejno ftalowa

1 odpowiedź

odpowiedź 5 sierpnia 2017 przez użytkownika

Ta farba ze zdjęcia to niezupełnie farba olejna, tylko dokładniej emalia olejno-ftalowa

Tą farbą można jak najbardziej malować styropian, czy inne tworzywa styrapionopodobne, bez ryzyka uszkodzenia powierzchni malującej.

malowanie styropianiu farbą olejną

Przy takich farbach należy patrzeć na ich skład. Jeśli mają w sobie zbyt dużo rozpuszczalnika (lub innych tego typu substancji), to nie pomalujemy taką farbą. Jak wiadomo w rozpuszczalniku styropian się topi.

W przypadku farby olejno-ftalowej, nic takiego się nie dzieje

malowany styropian farbą

pomalowany styropian farbą olejno-ftalową

Np. ta farba ze zdjęcia, która nie uszkadza styropianu, ma taki skład według producenta - http://karty-charakterystyk.sniezka.pl//ŚNIEŻKA_SUPERMAL®_EMALIA_OLEJNO-FTALOWA.pdf

Oczywiście innymi farbami również można by pomalować powierzchnię styropianową, np. farbą emulsyjną lub lateksową, gdyż one również nie zawierają rozpuszczalnika ani żadnego nitro, które mają działanie żrące. Farby które je zawierają przeważnie mają intensywny charakterystyczny zapach.

komentarz 24 września 2019 przez użytkownika Gość
O kurde nie wiedziałem, że można. Kiedyś gdy malowałem bramę farbą olejną to głupoty potraktowałem kawałek styropianu tą farbą. Nieźle się nadtopił i zdeformował. Chociaż tamta, farba to chyba była jakaś najzwyklejsza olejna, co śmierdziała z daleka rozpuszczalnikiem.
...