pytanie zadane 1 sierpnia 2017 w Nauka i technika przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 3 sierpnia 2017 przez użytkownika

Richard Dedekind urodził się w 1831 roku. Właściwie miał on jeszcze dwa imiona Julius Wilhelm, które nadali mu rodzice, natomiast ta długa kombinacja mu się nigdy nie podobała i kiedy ukończył 18 lat, zostawił sobie tylko imię Richard. Jest on uważany za jednego z najznakomitszych matematyków XIX wieku, który stworzył nowoczesną teorię liczb algebraicznych, wprowadził pojęcie ideału, podał podstawy współczesnej teorii liczb niewymiernych. 

Odkąd zaczął się uczyć pasjonowała go fizyka i chemia, jednak będąc na Collegium Carolinum spostrzegł on wiele nielogiczności w fizyce i zaczął bardziej skupiać swoją uwagę na matematyce. Opanował bardzo szybko geometrię analityczną, zaawansowaną algebrę i analizę matematyczną. Studiował później w Getyndze, gdzie uczył się od takich mistrzów jak: Carl Gauss czy Wilhelm Weber. W roku 1852 uzyskał tytuł doktora, mając zaledwie 21 lat. dwa lata później Dedekind uzyskał stopień habilitacji i wykładał geometrię i rachunek prawdopodobieństwa. W późniejszych latach 1872-1875 pełnił on funkcję rektora uczelni, którą przekształcił później w uniwersytet techniczny. 

W 1894 przeszedł na emeryturę, choć nadal prowadził wykłady. Dedekinda uśmiercono w 1904 roku zamieszczając notatkę w prasie: "W tym dniu w 1899 roku zmarł w Brunszwiku Richard Dedekind". Dedekind sam to przeczytał i napisał do wydawnictwa uprzejmą notatkę, w której podziękował za pamięć i wyróżnienie wzmianką. 

Richard Dedekind nigdy się nie ożenił. Mieszkał ze swoją siostrą Julią, która był powieściopisarką. Richard grał na fortepianie i wiolonczeli, a nawet skomponował operę kameralną. Zmarł 12 lutego 1916 roku. 

...