pytanie zadane 1 sierpnia 2017 w Nauka i technika przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 3 sierpnia 2017 przez użytkownika

Zygmunt Florenty Wróblewski urodził się w 1845 roku w Grodnie. 

W czasie powstania w 1863 roku brał udział w konspiracji, za co został wpędzony do więzienia i potem zesłany na Syberię. Na mocy amnestii wrócił stamtąd po sześciu latach. 

Wyjechał następnie do Niemiec, gdzie na uniwersytecie w Berlinie i Heidelbergu studiował fizykę. W 1874 roku został asystentem na uniwersytecie w Monachium, gdzie w kolejnych latach uzyskał stopień doktora. W 1882 roku został powołany na katedrę fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Zaprzyjaźnił się on z profesorem chemii Karolem Olszewskim. Natomiast w późniejszych latach prowadzili badania niezależnie. Wróblewski zaopatrzył UJ w lampy elektryczne, episkop, diaskop (który wykonał samodzielnie). 

Zygmunt Florenty Wróblewski był samotnikiem mieszkającym na ulicy Brackiej w mieszkaniu z fortepianem. Grywał na nim, ponieważ to i pogawędki z kolegami profesorami, stanowiły jedyną jego rozrywkę. Prócz tego często do późna w nocy siedział w swojej pracowni. 

Przyczyną śmierci Wróblewskiego był pogarszający się stale wzrok. Podczas pracy w gabinecie do oświetlania używał lampy naftowej, którą potrącił podczas pracy pewnego dnia. Płonąca nafta wylała się na rysunek i jego ubranie. Wybiegł on w panice na ulice, gdzie dwaj studenci ugasili płaszczami jego ubranie. Natomiast poparzenia okazały się tak duże, że lekarze nie mogli go odratować. Podczas pogrzebu  zgromadziły się wielkie tłumy, chcące pożegnać wielkiego uczonego. 

...