seohost
pytanie zadane 1 sierpnia 2017 w Zdrowie i uroda przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 3 sierpnia 2017 przez użytkownika

Mydło produkuje się z tłuszczów głównie nasyconych, zaś pod względem chemicznym jest to sól długołańcuchowa złożona z kwasów organicznych, takich samych jakie znajdują się w składzie tłuszczów. 

mydło domowe rumiankowe

W reakcji zmydlania tłuszcz rozpada się pod wpływem zasady, a w efekcie powstaje wolny glicerol i sól kwasu tłuszczowego. Reszty kwasów tłuszczowych przyciągają się i mogą się ze sobą dowolnie mieszać, a przy tym jednocześnie unikają wody. Z tego powodu samą wodą trudno jest usunąć tłuste plamy. W mydle, najsilniejsze właściwości myjące, mają micele. Wydzierają one i zamykają w swoim wnętrzu molekuły. Wówczas mydło zaczyna się pienić i czyści zabrudzone części ciała. 


Najstarszym, ale praktykowanym również do dziś sposobem wytwarzania mydła jest warzenie z ługiem, czyli wystąpienie reakcji z wodorotlenkiem sodu lub potasu. Tą metodą wytwarzano mydło już za czasów Celtów, gdzie mieszano popiół bukowy z tłuszczem zwierzęcym i tak otrzymywano mydło. Mydło ogólnie miało swój początek już w starożytności, a pierwsze mydła pochodzą z okolic Babilonu (obecnie stanowisko archeologiczne w Iraku) z roku 2800 p.n.e.


Mydła, które możemy kupić dziś w sklepach mogą być różnego rodzaju. Na sklepowych półkach znajdziemy mydło twarde, miękkie (maziste), ciekłe, alkaliczne lub obojętne, a także mydła rozpuszczalne w wodzie (bo są również takie, które w wodzie się nie rozpuszczają - mydła wapniowe lub magnezowe), do których zalicza się:

- Mydła potasowe, miękkie np. mydło szare (Biały Jeleń) czy mydło marsylskie.
Te mydła są bezzapachowe, antyalergiczne, mają prosty i naturalny skład, dobrze rozpuszczają się w wodzie.
Wykorzystując bazę takiego mydła, możecie zrobić samodzielnie domowe mydła

pokruszone mydło

- Mydła sodowe, białe i twarde, czyli popularne mydła w kostce.
Ten rodzaj mydła jest bardzo twardy i nie rozpływa się tak szybko w wodzie jak np. mydło szare. 

mydło białe w kostce

- Mydła ciekłe, czyli po prostu mydła w płynie.

mydło w płynie z pomponami

komentarz 24 marca 2020 przez użytkownika anonimowy

Lepsze było by pytanie w obecnych czasach do czego służy mydło i dlaczego warto go używać wink

Co do rodzaju ja osobiście wolę bardzie mydło kostkowe niż w płynie.  Mimo że czasami potrafi rozpuścić się w mydelniczce.

...