seohost
pytanie zadane 27 lipca 2017 w Zdrowie i uroda przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 3 sierpnia 2017 przez użytkownika

Mizofonia to rodzaj nadwrażliwości na dźwięki wywoływany przez inne osoby. Zachodzi ona wówczas, gdy słyszymy dźwięk, który dla nas jest bardzo denerwujący np. pisanie na klawiaturze, drapanie się, chrząkanie, praca pralki czy darcie papieru. 

Co więcej niektórych dźwięków nie musimy nawet słyszeć, by negatywna reakcja związana z takim dźwiękiem zaszła w naszym mózgu. I nie ma tu znaczenia natężenie takiego dźwięku, a samo to, że go słyszymy lub zaczynamy o nim myśleć. Mizofonia objawia się wówczas silnym napadem złości pomieszanej z lękiem (reakcją ucieczki i walki). Osobom cierpiącym na mizofonię najbardziej przeszkadzają odgłosy wydawane przez najbliższe osoby. 

z

Zjawisko mizofonii zaczęto opisywać już w XX i XXI wieku. Zajęli się tym lekarze, którzy twierdzą, że wynika to ze specyficznej budowy naszego ucha lub że ma związek z pewnymi dysfunkcjami pojawiającymi się w naszym mózgu. Symptomy mizofonii pojawiają się już w dzieciństwie, a z badań wynika, że wcale nie maleją one z wiekiem, a mogą się jeszcze nasilać lub do już nielubianego dźwięku, mogą dochodzić jeszcze inne, nowe. Choć nie ma leku na tą dolegliwość, to lekarze próbują leczyć ten rodzaj nadwrażliwości u pacjentów metodami używanymi w terapii szumów usznych lub psychoterapii poznawczo-behawioralnej. 

Mizofonia bywa również nazywana SSSS od pierwszych liter angielskiej nazwy Selective Sound Sensitivity Syndrome. 


Mizofonii nie należy mylić z nadwrażliwością słuchową, w której dźwięki o pewnych częstotliwościach i natężeniu niższym niż średni poziom są odbierane jako wyjątkowo przykry. 

...